Martch Art Project, Lübnanlı 11 Sanatçıyı ‘a yellow sun a black sun’ Sergisinde Ağırlıyor

Martch Art Project, Lübnanlı 11 Sanatçıyı ‘a yellow sun a black sun’ Sergisinde Ağırlıyor

Martch Art Project, Lübnanlı sanatçı ve şair Etel Adnan’ın 1975’te gerçekleşen Lübnan iç savaşı sırasında yazdığı ‘Arap Kıyameti’ isimli kitabından yola çıkan ‘a yellow sun a black sun’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Karina El Helou’nun yaptığı serginin sanatçıları: Etel Adnan, Nadim Asfar, Vartan Avakian, Gregory Buchakjian, Simone Fattal, Sirine Fattouh, Daniele Genadry, Lamia Joreige, Mireille Kassar, Stéphanie Saadé, Roy Samaha

‘a yellow sun a black sun’, Etel Adnan’ın Arap Kıyameti adlı şiir kitabında anlatıldığı gibi, güneşin hem hayat veren hem de ateş saçan ikili doğasını konu alır. Sergilenen eserlerde, sarı güneş Lübnan dağlarının, Roma ve Yunan tapınaklarının, Helios gibi tanrıların güzelliğini gözler önüne serer. Altın, sarı, beyaz, pembe ve turuncu ışıklar saçar. Buna karşılık diğer eserler, kenti şiddet döngüsüne sokan kışkırtıcı gücü ile Beyrut’un gökyüzüne hakim olan kara güneşin yıkıcı doğasını ve yıldız etrafındaki her yolculuğunun beraberinde yeni yangınlar ve yıkımlar getirdiğini gösterir. ‘Adnan savaşı, güneşin yaşam/ışık veren ve ölüm/ateş gibi ikili işlevleri üzerinden temsil ederek harekete geçirir. Işık çok sayıda döl üretir, sonrasında bu güneş ışınları birer mermiye ve füzeye dönüşürler.’ (Simonton)

Adnan, Arap Kıyameti‘nin baş kahramanı olarak neden Güneş’i seçtiği sorulduğunda: “Çocuklar nasıl hayal eder bilmiyorum ama çizimlerinde çok sık güneş vardır. Güneş’in eşi benzeri yok. Tıpkı tüm dünyanın bir renk festivaline dönüştüğü gün batımı gibi.” diyerek yanıt verir.

“Güneş binlerce yıllık yolunu tamamladığında
ateş hayvanları bitkileri ve taşları yutacak
mükemmel çember yandığında artık hiç melek inmeyecek STOP
güneş tanrıları melekleri ve insanları söndürecek
kendisini de kızlarının ortasında söndürecek”

Arap Kıyameti

Lübnanlı 11 sanatçıyı bir araya getiren ‘a yellow sun a black sun’ sergisi, 7 Eylül Salı gününden itibaren 20 Ekim‘e kadar Martch Art Project’te izlenebilir.


Martch Art Project
Asmalı Mescit, Sofyalı Sok. No: 22/1 Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir