Martch Art Project, Şant Mengücek’in “Haze on the Horizon” Başlıklı Sergisini Ağırlıyor

Martch Art Project, Şant Mengücek’in “Haze on the Horizon” başlıklı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Şant Mengücek Sergisi
Şant Mengücek – Follow The Rules

Mengücek son dönem üretimleriyle toplumsal olan, sosyal-politik olan, maddi olan ve manevi olan arasında oluşan gerilimli hattaki sıradanların yolculuğunu anlatıyor. Yaşamın ilk anından son anına uzanan, geçmiş ve gelecek arasındaki gidiş gelişte bireyden koparılan ve bireye yüklenenlerin yansımasını, kişinin öz varlığından kalan parçalarda ufku arayarak aktarıyor. Ufuktaki pusun ardında nevi şahsına münhasır olan, sıkışmışlığın sınırlarından kurtulanlar beliriyor.

“Haze on the Horizon” sergisi 18 Mart – 23 Nisan tarihleri arasında Martch Art Project‘te izleyiciyle buluşuyor.

“…Şant Mengücek ‘Haze on the Horizon’ sergisinde toplumsal sahalarda oluşan, kalabalıkları saran baskı biçimlerini resmederek fırçasını karanlığa karşı tutmaktan korkmuyor. Sanatçının eserlerinde teknoloji bağımlılığı, bürokrasi, çevre kirliliği, işçi mücadelesi gibi olgular görünür hâlde. Böylelikle Mengücek’in estetik perspektifi kaosla yüz yüze gelirken seyirciyi de bu karanlık yüzeyleri tartışmaya davet ediyor.”

(Sergi metninden kesit, İlker Cihan Biner

Şant Mengücek Hakkında

Şant Mengücek 1990 yılında İstanbul’da doğdu. 2008 yılında İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olan ve eğitimine Mimar Güzel Sanatlar Üniversitesi Resmi Bölümü’nde devam eden Mengücek, 2010 senesinden bu yana çeşitli grup sergilerde yer almıştır. Çalışmalarına Salt Lake City, Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etmektedir.

Grup Sergileri
2010
– “Liselim”, Tophane i Amire
2017 – “Açık Sergi NO.1”, Açık Alan
2018 – “A day At Hotel”, Zilberman Gallery
2020 – 2021 “Crystal Chateau”, Evliyagil Museum
Fuar
2019
– “Artweeks@Akaretler”, Martch Art Project


Martch Art Project

Asmalı Mescit, Sofyalı Sok. No: 22/1 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir