Martch Art Project SENKRON Kapsamında Mustafa Boğa’nın ‘Otherness’ İşini Ağırlıyor

Martch Art Project, SENKRON ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’nin ikinci edisyonu kapsamında Mustafa Boğa’nın ‘Otherness’ isimli tek kanallı video kolaj gösterimine ev sahipliği yapıyor.

Martch Art Project SENKRON Kapsamında Mustafa Boğa’nın ‘Otherness’ İşini Ağırlıyor
Mustafa Boğa Otherness, 5’39”, Tek kanallı sesli enstalasyon / Single screen installation with sound Müzik / Music: Subash Thebe

Kukeri, kötü ruhları korkutup kaçırmak için geleneksel ayinler yapan, kostüm giyen Bulgar erkekleridir.

Sıddırbahur, Türkiye’nin güneyinde sadece erkeklerin okuduğu bir duadır. Ruhsal arınma ve tanrılara yaklaşma aracı olarak kabul edilen bir tütsü yakma ritüelinin parçasıdır. Kokunun tanrıları memnun ettiğine, öfkelerini yatıştırdığına ve aynı zamanda meleklerle birlikte iyi ruhları tütsünün etrafına davet ettiğine inanılır. yanan tütsü ritüeli sırasında erkekler bu duayı okurlar.

Bilinçsiz görünen, aslında danstan duaya, manzaradan kostüme uzanan birer ritüel ve gelenektir. Performansla sanatçı, toplumsal cinsiyet normlarına meydan okumak için erkeklik ve kadınlık arasındaki sınırı kırmaya çalışır. Bu nedenle, ötekiliği yaratan bu sahnelerde beden, iktidara ve ataerkilliğe karşı bir direniş işlevi görür. Sorulan şudur: Neden sadece erkeklerin bu kostümlerle gösteri yapmasına ve bu duaları okumasına izin veriliyor? Kostümün ve duanın bu yorumu; kadın-erkek, doğa-kültür, özel olan-kamusal olan, hayvan-insan, savaş-barış, toplum kuralları ve dini ritüeller gibi ikilemleri sürekli hâle getiren bu durumu vurgulamanın bir yoludur.

Disiplinlerarası üretiminde bireye yüklenen sınırlamalardan yola çıkarak ulusal, cinsel, politik ve sosyal kimliklerin bireyi dönüştürebilme gücü ile bu zorlayıcı gücün sonucunda oluşan çelişkileri, sıkışmışlığı inceleyen Mustafa Boğa’nın ‘Otherness’ eseri, 15-30 Nisan 2022 tarihleri arasında Martch Art Project’te izlenebilir.

Künye:
Mustafa Boğa

Otherness, 5’39”, Tek kanallı sesli enstalasyon / Single screen installation with sound
Müzik / Music: Subash Thebe
(Haziran 2017’de gerçekleşen Process Space Art Festival, düzenlediği misafir sanatçı programında yer alması üzere bu videonun üretimini desteklemiştir. / The video was commissioned to take part in an art residency organized by Process Space Art Festival in Ruse Bulgaria in June 2017.)


Martch Art Project

Ziyaret Saatleri: Salı-Cumartesi 12.00-19.00
Adres: Asmalı Mescit, Sofyalı Sok. No: 22/1 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar