Martch Art Project’in Paris’teki İlk Pop-Up Sergisi

Martch Art Project Paris’teki ilk pop-up sergisini 21 Mayıs’ta açıyor. Kqora küratörlüğünde gerçekleşecek sergi 21-30 Mayıs tarihleri arasında 7 Rue Saint Paul, Paris adresinde ziyaret edilebilir.

letter to a friend
letter to a friend

“Letter to a friend sergisi, Paris ve İstanbul merkezli dört uluslararası sanatçı Nino Kapanadze, Merve Morkoç, Bence Magyarlaki ve Inês Zenha’yı bir araya getiriyor. Sanatçılar eserlerini, teorik ve estetik dünya vizyonları için bir tür alfabe dili olarak görüyor ve bu dili de samimiyetin parçalarını ortaya çıkarmak için kullanıyorlar. Dört sanatçı da aslında maddeleri soyut bir şekilde ve karakterleri figüratif bir şekilde işliyor; biçim bakımından farklılık gösterseler de, üretimleri aynı samimiyeti barındırıyor.

Letter to a friend, aynı zamanda, kendini anlatmanın, evrensel oldukları kadar mahrem olan çok sayıda bedenin rollerini üstlenmenin pek çok yoludur. Yapıtlardaki oto-kurgu biçimine sahip bu yakınlık, 60’lardan bu yana eserlerin diline yeni bir yaklaşım getiren sinema ve fotoğrafın avangard sanatçılarında veya kavramsal sanatçılar neslinin sürekliliğinde görülebilir. Bu durum, kurguya ve Harald Szeeman’ın Boltanski ve Le Gac hakkında konuşurken bireysel mitoloji olarak adlandırdığı şeye gittikçe daha da yakınlaşır.”

Sergi Metni: Chloe Bonnie More

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar