Martch Art Project’ten Sanatçılara Açık Çağrı!

Martch Art Project, bu sene ilkini 2021 Mart-Haziran ayları arasında gerçekleştirecekleri Martch Studio misafir sanatçı programı için açık çağrıda bulunduğunu duyurdu.

Martch Art Project tarafından bu sene ilki gerçekleştirilecek Martch Studio misafir sanatçı programı Ayvalık’ta konumlanan mekanında yerli ve yabancı sanatçılara çalışma ve araştırma imkânı sunuyor. 2021’in Mart ve Haziran ayları süresince gerçekleşecek ilk program dahilinde seçici bir kurul tarafından belirlenecek bir sanatçıya üç ay boyunca konaklama, atölye ve maddi destek sağlanacak ve ardından Martch Studio program sürecinde üretilen eserlerden oluşacak süreli bir sergiye ev sahipliği yapacak. 2021 Mart-Haziran programı için başvuru tarihleri 2 Şubat-25 Şubat 2021 arasında yapılabilecek.

Martch Art Project tarafından bu sene ilki gerçekleştirilecek Martch Studio misafir sanatçı programında seçici kurul üyeleri; Merve Akar Akgün, Osman Erden, Burcu Fikretoğlu, Yusuf Romano, TUNCA‘dan oluşuyor.

Seçilen sanatçıya; mekan, konaklama, ulaşım ve aylık harcama desteği…

Seçilecek sanatçıya üç ay boyunca 110 m2 sadece kendi kullanacağı bir atölye, ayrı bir alanda yatak odası ve kişisel banyo temin edilecek. Ayrıca sanatçının Ayvalık’ta yer alan atölyeye ulaşımı sağlanacak. Program süresince aylık harcama ve kırtasiye masrafları için bir bütçe öngörülmüştür.

Kimler Başvurabilir?

Üniversitelerin güzel sanatlar ve ilişkili bölümlerinden mezun olmuş ya da en az 3 yıl üretim pratiği olan; her disiplinden ya da disiplinlerarası çalışan; Türkiyeli ve uluslararası bütün* sanatçıların başvuruları kabul edilecektir.
*Programa yalnızca 40 yaşını aşmamış sanatçılar başvuruda bulunabilir.

Martch Studio misafir sanatçı programına başvurmak ücretsizdir.

Başvuru için gerekli belgeler:

  • CV/Biyografi
  • Portfolyo: Portfolyoda en az 10, en fazla 20 eser yer almalıdır.
  • Sanatçı Beyanı: Sanatçının sanatsal pratiğini anlatan, 400 kelimeyi geçmeyecek bir metin olmalıdır.
  • Niyet Mektubu: Sanatçının başvuru sebeplerini belirten, 400 kelimeyi geçmeyecek bir metin olmalıdır.
  • Kimlik/Pasaport görseli (Bu belge başvuranı doğrulamak adına gereklidir. Bu bilgiler kimseyle paylaşılmayacaktır.)
  • CV/Biyografi, portfolyo ve sanatçı beyanı aynı PDF içerisinde ve tek dosya halinde yüklenmelidir.
  • Dosyalar 20 MB’ı geçmemelidir, yüksek boyuttaki videolar link olarak yollanmalıdır. WeTransfer dosyaları kabul edilmemektedir.

Başvurular martch.art adresindeki “Martch Studio” sekmesinden yapılacaktır. Sorularınız için info@martch.art adresine e-posta gönderebilirsiniz.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.