Medea’ya Göre Ahlak İlk Kez Seyirci İle Buluştu!

İran asıllı İsveçli yazar Athena Farrokhzad’ın kaleme aldığı, Yeşim Özsoy’un yönettiği ve Şenay Gürler ile Özgün Çoban’ın rol aldığı Medea’ya Göre Ahlak, Oyun Atölyesi’nde gerçekleşen prömiyer ile ilk kez seyirci karşısına çıktı. Oyunun prömiyeri için İstanbul’a gelen Athena Farrokhzad adına İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nda, GalataPerform ve Habitus Kitap işbirliğiyle bir resepsiyon düzenlendi.

“Koroyu öldürerek başlayacağım işe.
Öyküyü anlatmaya devam etmesinler.
Tarihin akışını durdurmak, dramdan dışarı çıkmak istiyorum.
Zamanın akışına, dünyanın kaderine hükmetmek.”

ATHENA FARROKHZAD: “SİZDEN BİRİ GİBİYİM”

Medea'ya Göre Ahlak İlk Kez Seyirci İle Buluştu!
Medea’ya Göre Ahlak İlk Kez Seyirci İle Buluştu!

İsveç tiyatrosunun yükselen yıldızı İran asıllı yazar Athena Farrokhzad’ın kaleme aldığı, Yeşim Özsoy’un yönettiği ve Şenay Gürler ile Özgün Çoban’ın rol aldığı Medea’ya Göre Ahlak, 21 Nisan Perşembe akşamı Oyun Atölyesi’nde ilk kez seyirciyle buluştu. İran’dan İsveç’e göç ettikten sonra şu sıralar ailesiyle Berlin’de yaşayan Athena Farrokhzad, oyunun prömiyeri için İstanbul’a geldi. Oyundan sonra GalataPerform ve Habitus Kitap işbirliğiyle İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona katıldı. Athena Farrokhzad kendisi için düzenlenen resepsiyonda şöyle konuştu: “Bunu gerçekleştiren herkese çok minnettarım. GalataPerform ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’na çok teşekkür ediyorum. İkinci kez İstanbul’dayım. Geçen yıl Ekim ayında gelmiştim daha önce. Şiir bir şekilde toplumun sınırlarında dolanır. İsveçli bir şair olarak dünyanın köşesinde çok konuşulmayan bir dilde yazıyorum. Yazdığım metnin bu şekilde tercüme edilebilmesi benim için büyük bir zevk. Hem Türkçe’ye tercüme edilmesi hem de yeni izleyiciler için sahnelenmesinden dolayı çok mutluyum. Bu yüzden bunu mümkün kılan herkese çok minnettarım. Ben İran kökenli İsveçli bir şairim. İran’da doğdum ama tüm hayatımı İsveç’te geçirdim. On yıldır İran’a gitmedim. Belki de hiç gidemeyeceğim. Bunu nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum: Benim için Türkiye başka bir ülke değil. Hem coğrafi olarak hem de belki kültürel olarak. Aranızdan biri gibi hissediyorum ve bundan dolayı çok mutluyum.”

MEDEA’YI ŞENAY GÜRLER, AHLAK’I ÖZGÜN ÇOBAN OYNUYOR

Medea’ya Göre Ahlak, Medea miti üzerinden ‘kadın’ ve ‘ahlak’ konularını tartışmaya açıyor. İnsanlığın en eski tartışmalarından “Ahlak” kavramını bir karakter olarak seyirci karşısına çıkaran oyunda Ahlak karakterini Özgün Çoban oynuyor. Medea’yı Şenay Gürler’in canlandırdığı oyunda, Medea ve Ahlak arasında bazen yüksek gerilimli bazen mizah dolu gerilim, oyun boyunca enerjisi yüksek ve hararetli bir seyir oluşturuyor.

Medea’ya Göre Ahlak

11 Mayıs Çarşamba 20.30’da
Kültüral Performing Arts’ta
12 Mayıs Perşembe 20.30’da
Fişekhane’de
19 Mayıs Perşembe 20.30’da
Baba Sahne’de
26 Mayıs Perşembe 21.00’da
DasDas Atölye’de


Künye

Yazan: Athena Farrokhzad
Yöneten: Yeşim Özsoy
Çeviren: Ali Arda
Oyuncular: Şenay Gürler, Özgün Çoban
Dramaturji: Ferdi Çetin
Koreografi: Tuğçe Ulugün Tuna
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Melis Hafızoğlu
Müzik Tasarım: Gökçe Uygun
Uygulayıcı Yapımcı: Nezih Cihan Aksoy
Reji Asistanı: Ezginur Köycü
Teknik Koordinasyon: Umut Rışvanlı
Fotoğraflar: Noyan Ayturan
Afiş Tasarım: Burçak Beşlioğlu
Teaser Video: Özgürcan Uzunyaşa

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar