Medea’ya Göre Ahlak Sinop Tiyatro Festivali’nde

Medea'ya Göre Ahlak İlk Kez Seyirci İle Buluştu!
Medea’ya Göre Ahlak İlk Kez Seyirci İle Buluştu!

Medea miti üzerinden ‘kadın’ ve ‘ahlak’ konularını tartışmaya açan, Şenay Gürler ve Özgün Çoban’ın rol aldığı Medea’ya Göre Ahlak, 21 Ekim Cumartesi saat 18.00’da bu yıl ilki düzenlenen Sinop Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşacak.

“Koroyu öldürerek başlayacağım işe.
Öyküyü anlatmaya devam etmesinler.
Tarihin akışını durdurmak, dramdan dışarı çıkmak istiyorum.
Zamanın akışına, dünyanın kaderine hükmetmek.”

İsveç tiyatrosunun yükselen yıldızı İran asıllı yazar Athena Farrokhzad’ın Euripides’in Medea tragedyasından hareket ederek kaleme aldığı, daha önce Norveç ve İsveç Ulusal Tiyatroları’nda sahnelenmiş Medea’ya Göre Ahlak, GalataPerform tarafından seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Medea miti üzerinden ‘kadın’ ve ‘ahlak’ konularını tartışmaya açan oyunu Yeşim Özsoy yönetiyor, Medea karakterini Şenay Gürler, Medea’yı yargılayan Ahlak karakterini ise Özgün Çoban canlandırıyor. İnsanlığın en eski tartışma alanlarından biri olan ‘Ahlak’ın bir karakter olarak seyirci karşısına çıktığı Medea’ya Göre Ahlak, bu yıl ilki düzenlenen Sinop Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşacak. 21 Ekim Cumartesi saat 18.00’da Sinop Kültür Merkezi’nde perde açacak oyun, izleyenleri cevap aramaya değil daha çok soru sormaya davet edecek.

ŞİİRSEL BİR İLAHİ

2 bin 500 yıl önce yazılan Euripides’in Medea’sının hem stil hem de konu bakımından şaşırtıcı derecede modern bir metin olduğuna inanan Athena Farrokhzad, ‘Medea’ya Göre Ahlak’ oyununda Medea’dan sonra Medea’ya ne olduğu üzerine bir keşfe çıkıyor. Medea aracılığıyla ne tür bir feminizmin ve ne tür bir insan tutumunun mümkün ve imkansız olduğunu irdeliyor. Euripides’in oyununu bin yılar önce bittiği yerden devam ettirerek kadınların tüm dünyadaki koşullarına şiirsel bir ilahi besteleyen Farrokhzad, ayrıca Medea’nın erkeklerle olan ilişkisini, yaşadığı endişeyi/ istismarı ve kullanabileceği güce ilişkin vizyonunu inceliyor.

Künye
Yazan:
Athena Farrokhzad
Yöneten: Yeşim Özsoy
Çeviren: Ali Arda
Oyuncular: Şenay Gürler, Özgün Çoban
Dramaturji: Ferdi Çetin
Koreografi: Tuğçe Ulugün Tuna
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Melis Hafızoğlu
Müzik Tasarım: Gökçe Uygun
Yürütücü Yapımcı: Furkan Güder
Reji Asistanı: Ezginur Köycü
Teknik Koordinasyon: Umut Rışvanlı
Fotoğraflar: Noyan Ayturan

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar