Mehmet Yılmaz “Post-Portre” Sergisi Piramid Sanat’ta

Piramid Sanat, 22 Mart – 7 Haziran tarihleri arasında, Mehmet Yılmaz’ın “Post-Portre” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Mehmet Yılmaz, Mona Lisa
Mehmet Yılmaz, Mona Lisa

“Leonardo da Vinci kendi zamanındaki algı ve eğilimiyle, bir zaman yolculuğu sayesinde şimdiki sanat ortamını, güncel ürünleri ve görüntü tekniklerini görseydi tepkisi ne olurdu? Öteden beri zihnimi arada bir ziyaret eden bu soru, giderek bir soruna dönüştü.” -Mehmet Yılmaz

Resim ile fotoğraf arasındaki bağı irdeleyen “İkizler: Fotoğraf Resimdir” serisi ve ardından heykel, mimarlık ve resim ilişkilerini incelediği “Heymimres” serisinden sonra, sanatçıyı şimdi de zamanlararası bir sorgulamada buluyoruz. Kendisini Leonardo da Vinci olarak hayal etmeye başlayan Yılmaz, bir Mona Lisa portresi yaparak Post-Portre serisine başlıyor.

“Bir video işi için de fırsat kolluyordum. Sanırım doğum süreci başlamak üzereydi. Sözünü ettiğim soru/yanıt, filmin son sahnesi olarak belirdi zihnimde. Sıra gelmişti bu sahneden önceki sürece… Olasılıklar akmaya başladı gözlerimin önünden.”

Böylece videonun çekimi için atölyesinde kurduğu düzenin içinde yapmaya başladığı portreler bir seri oluşturdu. Post-Portre ile video merkezli bir serinin oluşumuna tanıklık ederken, aynı zamanda disiplinlerarası bir bütünlüğe de şahit oluyoruz.

Bu deneysel süreçte Mona Lisa’yı başrole oturtan Yılmaz, sizi bu deneyimi paylaşmaya davet ediyor.

Post-Portre, 22 Mart 2023’ten itibaren Piramid Sanat’ta görülebilir.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir