Memet Ali Alabora’nın Rol Aldığı “Memleketimden İnsan Manzaraları” Başlıyor!

Memet Ali Alabora'nın Rol Aldığı "Memleketimden İnsan Manzaraları" Başlıyor!

Yapımı Be Aware tarafından gerçekleştirilen, Philip Mackenzie’nin sahneye koyduğu, Memet Ali Alabora’nın rol aldığı tek kişilik oyunu, Memleketimden İnsan Manzaraları Şubat 2020’de Avrupa ve dünyanın farklı yerlerinde turne yapmaya hazırlanıyor.

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet’in, 5 kitaplık epik şiirinin ilk kitabından oluşuyor.

Haydarpaşa garında
1941 baharında
saat on beş.
Merdivenlerin üstünde güneş
yorgunlukve telaş.

1941 yılında İstanbul’da, Haydarpaşa Garı’nda başlayan eser, İstanbul’dan Eskişehir’e giden tireni takip ederek, memleketin insan manzaralarını gözlerimizin önüne bir filmin sahneleri gibi taşır. Yönetmen Philip Mackenzie, düz yazı, şiir ve senaryo tekniklerini iç içe kullanan Nazım Hikmet’in metnini sahneye göstermeci bir biçimde aktarmak istemediğini, ses ve ışığı kullanarak, Nazım’ın dizeleri ile Memet Ali Alabora’nın sesini sahnede buluşturup, yeni bir dünya yaratmak istediğini söylüyor.

Gezi Parkı Eylemleri’nin sonucunda sürekli hedef gösterilmesinin ardından 2013 yılında Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan Alabora, 6 yıl sonra ilk kez Türkçe bir oyunla sahnede olacak. Oyun, adı da Nazım’dan esinlenerek koyulmuş olan Memet Ali Alabora’nın, Nazım Hikmet ve şiirleriyle yaşamının her döneminde kurduğu ilişkinin; düşünsel, duygusal ve kültürel kesişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıktı. “Nazım’ın şiiri ile arama mesafe koyarak ona nesnel bakmam imkânsız” diyen Alabora, bunun için yönetmen olarak Mackenzie’nin nesnelliğine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Mackenzie, Nazım Hikmet’in sadeliği, berraklığı, ritmik tutumluluğu ve düz yazı, şiir, tiyatro ve sinema tekniklerini iç içe ustalıkla kullanışından çok etkilendiğini belirtiyor. O kadar ki kitabı okuduğu sırada yaratıcı yazarlık yüksek lisans tezini yazdığı için ve çok etkilendiğinden, okumayı bırakmak zorunda kaldığını aktarıyor.

Mackenzie, Alabora’nın kişisel yolculuğunu ve onun şairin yargılamalar, cezaevi, sürgün ve davalarla geçmiş ömrüyle kurduğu siyasal, tarihsel, kültürel bağları, bir bütün olarak duygusal bir paydaşlığa yerleştirerek tek kişilik bir oyuna dönüştürüyor.

Bir yol hikâyesi olan oyun yapımında da birçok yol hikâyesine tanıklık ediyor. Yapımda yer alan herkesin ayrı ayrı hikâyelerinin yanında, sürekli turne yaparak yollarda olmak için tasarlanan oyun, Türkiye’nin dört bir yanından Avrupa ve dünyaya siyasi ve ekonomik nedenlerle göç etmiş insanları ‘sürgün’de bir araya getiriyor. 1941’in insan manzaralarını anlatırken, bugün memleketlerinden uzak kalmış insan manzaralarına tanıklık ediyor.

Yazan: Nazım Hikmet
Yöneten: Philip Mackenzie
Oynayan: Memet Ali Alabora
Yapımcı: Akın Olgun
Işık Tasarımı: Andy Hamer
Ses Tasarımı: Murat Çelikkol
Poster Tasarımı: ME Design
Yapım Sorumlusu: Cihan Yılmaz

Turne programı:

14 Şubat Cardiff/16 Şubat Augsburg/28 Şubat Hannover/1 Mart Hamburg/16 Mart Londra/20 Mart Viyana/22 Mart Basel/4 Nisan Köln/5 Nisan Duisburg/3 Mayıs Cambridge

Bunların dışında ekibin programına Edinburg, Stuttgart, Frankfurt, Rotterdam, Paris, Prag, Zürih ve Brüksel dahil olacak.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından organize edilen, Philip Mackenzie’nin sahneye koyduğu, Memet Ali Alabora’nın rol aldığı oyunun, tarih ve zamanlarını öğrenmek için Be Aware’ın facebook sayfasını takip edebilirsiniz: BeAwarePro


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir