Merkezkaç Sanat Kolektifi’nden Yeni Sergi: …maruzdur engin boşluğa

…maruzdur engin boşluğa.

“Yürüyen bir beden kıvrımsızdır, yay gibi gergindir; güneşe maruz çiçek gibi, çıplak gövdesi, gergin bacakları, ince kollarıyla maruzdur engin boşluğa.”

Hülya Özdemir & Ferhat Satıcı
Hülya Özdemir & Ferhat Satıcı

Merkezkaç Sanat Kolektifi, Hülya Özdemir ve Ferhat Satıcı‘nın “…maruzdur engin boşluğa” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. 90’lardan beri birlikte üreten iki sanatçının yürüyüş izleğine odaklanan sergi Nietzche’nin “elimizle yazarız ancak sadece ayağımızla iyi yazarız” sözleri ile yürüme düşünce ve üretim arasında kurduğu analojiyi merkeze alıyor.

Sergi, Özdemir ve Satıcı‘nın yaklaşık 25 yıllık üretim süreçlerindeki alınan mesafenin yol ve yürüme pratiğinin sonuçlarını gözler önüne seriyor. Satıcı’nın, toplumsal ve jeolojik oluşumlarla anıtsal ve abidevi tarihe, yeryüzünün tarihine odaklanan “Canonica’nın Kabusu” video çalışması, Özdemir’in oluşmakta olan doğa ve insan algısı fikrini geliştirdiği “Algının Karanlık Çekirdeği” video çalışması ile desenlerini odağa alan sergi, ikilinin üretim pratiklerinin kesişim noktalarını göstermesi bakımından önem taşıyor.

8 Ekim 2022, Cumartesi günü Kolektif Mekan’da açılışı gerçekleşecek olan sergi kapsamında sanatçıların konuşmacı olarak yer aldığı ve moderatörlüğünü Şefik Özcan’ın üstlendiği bir de söyleşi düzenleniyor. Acele etmeden ve sınırsızca yürünen bir yolun hattını, veda edilen idealleri ve toprakları zamansız bir coğrafyada tekrar buluşturmayı deneyen sergi 31 Ekim’e kadar Kolektif Mekan’da görülebilir.

Sergi Pazartesi hariç her gün 15.00 – 19.00 saatleri arası ziyaret edebilir.

Program

8 Ekim 2022, Cumartesi
Söyleşi: …maruzdur engin boşluğa.
Konuşmacılar: Hülya Özdemir , Ferhat Satıcı
Moderatör: Şefik Özcan
Saat:17.00 / Yer: Kolektif Mekan
Sergi Açılışı: Saat:18.00


Kolektif Mekan

Kooperatifler Mah. Cahit Sıtkı Tarancı Sok. Kupik Apt. Altı No:10/G Yenişehir/Diyarbakır

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir