Mert Diner ”Dışarıda Bir Süre” REM Art Space’de

Mert Diner ''Dışarıda Bir Süre'' REM Art Space'de

Sanatçı Mert Diner’in 2015 yılından günümüze kadar ürettiği manzara ve olasılıklardan oluşan ”Dışarıda Bir Süre” adlı kişisel sergisi, 06.12.2019-06.01.2020 tarihleri arasında REM Art Space’de gerçekleştirilecek.

Geçmiş dönem işler ve son sergisi Lovely Fucking Greys’deki soyut resim diline aşina olduğumuz Mert Diner, Dışarıda Bir Süre sergisinde ilk bakışta farklı bir tarzda karşımıza çıkıyor gibi görünse de, aslında sanatçının belki de ilk sergisinden beri peşinde olduğu şeylere farklı bir açıdan baktığını görüyoruz. Diner, bu sergide; yıllar içerisinde doğada geçirdiği zamanlarda yaptığı gözlemlerine dayanarak ürettiği çizimlerine ve hafızaya dayalı manzara olasılıklarına yer veriyor. Daha önce Diğer Taraf sergisinde de Mert Diner’in dışarıda olma halini deneyimleyerek üretimine doğanın hesaplanamaz güçlerini dahil ettiğini görmüştük.

Sanatçının, negatif boşluk, yüzeyde olma hali, renk-alan dilimlemeleri, kazaların resime dahil olma durumları, kendiliğindenlik ve kontrollülük gibi fikirlerini ve plastik meseleleri yıllar içerisinde ürettiği farklı serilerde de görebiliriz. a glimpse of the other side / when you cover it / division and space / obscure / other side / lovely fucking greys. Bu seriler görünenin görünmeyenle olan ilişkisi ve görünürün ardında saklı olan boşlukla farklı hallerde uğraşır. Bu yaklaşımların benzerlerini yine karşımızdaki manzara olasılıklarında da görmemiz mümkündür. Dışarıda Bir Süre sergisinde dışarıda olma halini resmine konu edinen Mert Diner, bu kez doğayı abstrakt bir ressam olarak gözlemlemeyi tercih ediyor. Artık dışarısı olarak işaret ettiği doğayı ve orada bulunma halini kendini şaşırtma aracı olarak görüp; sıradanlaşan rutinin, alışkanlıkların ve karşılaşmaların dışında farklı duygu durumları barındıran dışarıda üretmenin merakıyla ilerliyor.

Mert Diner kimdir?

1976 yılında İskenderun’da doğan Mert Diner, 1999 yılında Uludağ Üniversitesi’nde Makine Mühedisliğinden eğitim aldıktan sonra 2008 yılında New York Studio School of Painting da resim eğitimi almıştır.

Açılış: 06.12.2019 Cuma saat 18:00

REM Art Space
Firuzağa, Çukur Cuma Cd. No:20, 34425 Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir