Mert Yavaşca’nın “Aile Oyunu” İsimli Sergisi ÇOMÜ’de!25 Family Game, Mert Yavaşca, 2019
25 Family Game, Mert Yavaşca, 2019

Mert Yavaşca’nın 2017 yılında üretmeye başladığı çalışması “Aile Oyunu”, sanatçının akademisyen olarak görev yaptığı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde ilk defa fiziki olarak izleyici ile buluşacak. 2020 yılında SAHA eser üretim desteği ile Amsterdam Corridor Project Space’te ‘Adalet, Mülk, Temel’ isimli projede online olarak yer alan ‘Aile Oyunu’ isimli yerleştirmeye sanatçının ‘Oyuncak Cenazesi’ isimli bir diğer çalışması eşlik edecek.

‘Aile Oyunu’ isimli yerleştirmede, aile içi ilişkilerdeki hiyerarşik yapıya, aile olmanın getirdiği rastlantısal bağlara, geleneksel zorunluluklara ve sınırlara toplumsal bir uzamda öznel kaygılar üzerinden yaklaşılmaktadır. Zamanla kendini güncelleyen bu entropik oyun düzlemi, objeleşen kimliklerin ve mekânların, ‘mutlak son’u kiçleştirme gayretiyle birlikte görünür olduğu bir erk eleştirisidir. Bu çocuksu oyun güdüsünün sanat eseri olarak inşası, beraberindeki muğlak kuralları ve oynanamaz haliyle, izleyicinin bu güç oyununa dahil olma reflekslerini de sorgulamaktadır.

‘Oyuncak Cenazesi’

4 oyuncak erkek figürü ve bir çikolata kutusundan oluşan eserde, toplumsal belleğin gelenekselleşmiş kodlarını kurcalayan refleks, bir çocuk oyununa sirayet eden ölüm olgusuyla temsil edilmektedir. Sanatçının kendi çocukluğunda oynadığı bir oyundan hareketle kurgulanan temsil, gündelik yaşamda ölümün farklı işleyişleri ile sıklıkla karşılaşılan coğrafyaları işaretleyen bir mekanizmayı içinde taşımaktadır.


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
NFK Fuaye Alanı – 18 Ekim 2022 – 16:00

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir