Merve Morkoç “Supramodal” Performansıyla Martch Art Project Piyalepaşa’daMerve Morkoç’un “supramodal” başlıklı performansı yarın 17:00-19:00 saatleri arasında Martch Art Project’in Piyalepaşa mekanında olacak.

Merve Morkoç "Supramodal" performansı
Merve Morkoç “Supramodal”

“Supramodal” adlı performansı ile Merve Morkoç duyular arası değişimi hedefine alarak, kendini çevreleyen heykeller ile hem işitsel hem de görsel bir izlenim yaratarak izleyici-sanatçı, sanatçı-eser ve son olarak da izleyici-eser arasındaki bağlamı oluşturmaya çalışmaktadır.

Performans, bir sanatçının heykellerle olan dinamiğinin izleyiciyle bir etkileşime girdiğinde üç boyutlu cisimleri algılama şeklinin değişip-değişmemesi merakı üzerine kurulmuştur.

İzleyici alana girer girmez sanatçı ve onun etrafına sarmalanmış heykellerle karşı karşıya kalmaktadır. Görme duyusunun algılama süreci içerisindeyken izleyiciye heykeller tarafından atanmış olan seslerle etkileşim farklı bir boyuta taşındırılmaktadır. Sanatçının heykellerle olan ilişki dinamiği, izleyicilerin etkileşimleriyle bir bütünlük sağlamaktadır.

Morkoç’un da belirtmiş olduğu gibi:
“Duyular arası iletişim sandığımızdan çok daha esnektir. Her mod kendi alanı hariç verileri de işleyebilir. Beynin dokunma duyusu alanları, beynin görsel, işitsel alanlarından gelen verileri entegre edebilir. Kulaklarımızla görüyor, ellerimizle duyup, gözlerimiz ile tatmaktayızdır.”

Her biri birbiriyle bağlantı içerisinde olan güdümlerin tamamen yabancı ve öteki olarak adlandırılması ve maruz kalındığı, deneyimlendiği süreçte algılanması, anlamlanması ve kabul edilmesiyle oluşan dinamik bizi bir çembere dahil etmektedir.

Etkileşim bizi hangi durumlarla karşılaştırmaktadır? Ses itici bir güç müdür, yoksa tamamen çekici bir görünüm mü almaktadır? Duyduklarımız, gördüklerimizi ne kadar manipüle etmektedir? Morkoç bu iletişim biçimlerindeki algı yanılsamalarını, kendi deneyimleriyle oluşturmuş olduğu bir sisteme oturtmaktadır.

Morkoç, izleyiciyle duyular arası iletişimin esnek sınırları üzerinden kurduğu bağ ile onlara bu iletişim biçimlerinin; algının “yin ve yang”ı mı olduğu sorusunu yöneltiyor.

Metin: Ömer Uğurluoğlu

*Performansın ardından sergi 7 Aralık’a kadar ziyaret edilebilir.


Martch Art Project

İstiklal, Piyalepaşa Blv. No:32/A, 34440 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir