Meşher’den Yetişkin Atölyesi: Meltem Şahin’le Yaratıcı Filtre Atölyesi

Meşher’de çevrimiçi yetişkin atölye serisinin ilki, 17 Nisan Cumartesi saat 14:00’te, “Meltem Şahin’le Yaratıcı Filtre Atölyesi” ile başlıyor.

İllüstrasyon ve dijital sanat alanında ürettiği işleriyle tanınan Meltem Şahin‘in “Mâziyi Korumak” sergisi için tasarladığı atölyede, katılımcılar bir dijital ifade biçimi olan Instagram ve Facebook için filtre yapımını öğrenirken sanatı deneyimlemenin ve eserlerle etkileşim kurmanın yeni yollarını araştıracaklar. Sergiden seçilen objelerle üretilecek filtrelerin, fikir aşamasından paylaşımına kadar tüm süreçlerinin yürütüleceği atölyede, Meltem Şahin ziyaretçileri günümüz dünyasından geçmişe bakmaya davet ediyor.

Atölyede katılımcılar, günümüzde popülerleşen Instagram ve Facebook filtre yapımını öğrenirken sanatı deneyimlemenin ve eserlerle etkileşim kurmanın yeni yollarını araştıracak.

Atölyeye katılmak için Photoshop programını temel düzeyde bilmeniz yeterli. Atölye günü, Adobe Photoshop ve Spark AR programı yüklü bir bilgisayar ile Spark AR Player yüklü akıllı telefonunuzu yanınızda bulundurmalısınız.

Program Bilgisi

– Adobe Photoshop’un 7 günlük ücretsiz deneme sürümünü Adobe’un resmi sitesinden indirmek için:
https://www.adobe.com/tr/products/photoshop/free-trial-download.html

– Spark AR programını ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirmek için:
https://sparkar.facebook.com/ar-studio/

Spark AR Player‘ı Google Play (Android cihazlar için) veya App Store’dan (iOS cihazlar için) telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Katılım ücretsizdir.
Çalışma dili Türkçedir.
Saat: 14:00
Süre: 150 dakika
Çevrimiçi bağlantı mecrası: Zoom
Uygulayıcı: Meltem Şahin

Meltem Şahin Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’ndeki lisans eğitiminin ardından Maryland Institute College of Art’ta illüstrasyon üzerine yüksek lisans yaptı. Birçok kitap resimleyen Şahin’in illüstrasyonlarını yaptığı P is for Pussy adlı kitap, Huffington Post, Bitch Media, DesignTAXI ve BuzzFeed başta olmak üzere birçok yabancı basın mecrasında yer aldı. Türkiye’deki ilk kişisel sergisi, “Negative Pleasure” Mixer Galeri’de gerçekleşti. 2017 yılında Türkiye’de düzenlenen ve 22 kadın sanatçıdan oluşan ilk artırılmış gerçeklik gösterisi PMS’in küratörlüğünü üstlendi. Bu yıl işlerinin gösterimini, Tokyo’daki The Wrong Biennale’i kapsamında Dumphaus’ta gerçekleşen sergi de dahil olmak üzere, beş farklı etkinlikte gerçekleştirdi.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.