Michael Chekhov İstanbul Atölye Serisi Haziran’da Kültüral’da!

Burcu Halaçoğlu ve İmer Özgün’ün Michael Chekhov İstanbul Atölye Serisi’nin ilki olan “Oyuncunun Hazırlığı” atölyesi 18-19-20-21 Haziran 2022 tarihlerinde K! Kültüral Performing Arts’ta gerçekleşecek. Serinin ikinci atölyesi “Karakterin Hazırlığı” ise Eylül ayında yapılacak.

Michael Chekhov İstanbul Atölye Serisi
Michael Chekhov İstanbul Atölye Serisi

Oyuncu Burcu Halaçoğlu ve İmer Özgün, 18-19-20-21 Haziran 2022 tarihlerinde K! Kültüral Performing Arts’ta “Oyuncunun Hazırlığı” atölyesi düzenliyor. Michael Chekhov İstanbul Atölye Serisi’nin ilki olan “Oyuncunun Hazırlığı” atölyesinde, oyuncunun bir karakter üzerine çalışmaya başlamadan önce kendisini yaratım sürecine hazırlaması, bir anlamda gündelik benliğinden sıyrılıp oynamaya hazır hale gelmesi için ‘Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği’nin araçlarından nasıl yararlanabileceği araştırılıyor. Eşik Geçme, Oyunsuluk, İmgelem, Psikofiziksel Araştırma, Enerji Beden, Işın Yayma, Almak ve Vermek, Rahatlık, Biçim, Bütünlük ve Güzellik Hissi, İdeal Merkez ve Merkezler, Hareket Nitelikleri başlıklı dersler atölyenin içeriğini oluşturuyor. Ayrıca bu atölye, Eylül ayında başlayacak ve tekniğin karakterizasyon araçlarına odaklanılacak olan ‘Karakterin Hazırlığı’ başlıklı bir sonraki atölyeye ön hazırlık niteliği taşıyor.

Atölye Tarihleri: 18-19-20-21 Haziran 2022
Yer: K! Kültüral Performing Arts
Saat: 10.00 – 16.00 arası toplam 5 saat (1 saat öğle arası)
Kontenjan: 17 kişi ile sınırlıdır.

İmer Özgün ve Burcu Halaçoğlu
İmer Özgün ve Burcu Halaçoğlu

Eğitmenler Hakkında

Burcu Halaçoğlu İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde ders vermektedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünden Lisans, Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden yüksek lisans, İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği bölümünden doktora derecesi vardır. Ana araştırma ve uygulama alanı oyunculuk ve oyunculuk teknikleridir. Michael Chekov’un “Oyuncuya” adlı kitabını Türkçe’ye çevirmiştir. 2019 yılında Michael Chekhov Europe (MCE) üyesi olmuş ve ardından İmer Özgün ile birlikte Michael Chekhov İstanbul’u kurmuştur. 2013 yılında arkadaşlarıyla kurduğu TiyatroPol’de yazarlık, yönetmenlik ve oyunculuk yapmıştır. Şu sıralar Balat Monologlar Müzesi, “Balat” ve “Hostel” serisinde, Koma Sahnesi’nin dijital oyunu “Merhamet” ve TiyatroPol’ün “Çok Uzak Çok Yakın” oyununda oynamakta, ara ara dizi ve sinema projelerinde yer almaktadır.

İmer Özgün İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümü mezunudur. Aynı üniversitede yüksek lisans programını “Michael Chekhov Tekniği’nin Uygulamalar Üzerinden Analizi” başlıklı tezi ile tamamlamıştır. Aynı kurumda doğaçlama dersi vermektedir. 2012 yılından beri Michael Chekhov Tekniği üzerine pek çok uluslararası atölyeye katılmış, Michael Chekhov Europe (MCE) ve MICHA bünyesindeki eğitmenlerle çalışma fırsatı bulmuştur. 2019 yılında Burcu Halaçoğlu ile Michael Chekhov İstanbul’u kurmuş ve 2022’ de Michael Chekhov Europe (MCE) üyesi olmuştur. Çeşitli dizi projelerinin yanı sıra kurucularından ve oyuncularından olduğu SiyahBeyaz ve Renkli ile tiyatro çalışmalarını sürdürmektedir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.