Michael Rakowitz, İstanbul’daki İlk Kişisel Sergisi İle Pi Artworks İstanbul’daGörünmez düşman var olmamalı
Görünmez düşman var olmamalı (Bölüm 1, Oda C, Nimrud Kuzeybatı Sarayı) Panel CB-1, 2021, gazete ve gıda ambalajlarından oluşan rölyef, ahşap üzerine karton rölyef heykeller, 225 x 198 x 100 cm

Pi Artworks İstanbul, Chicago’da yaşayan ve çalışan ödüllü sanatçı Michael Rakowitz’in İstanbul’daki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Michael Rakowitz’in “görünmez düşman var olmamalı” isimli yapıtı, 2007’de başlayan ve süregelen bir seriden oluşmaktadır. Hedef: 2000’lerin başındaki Irak Savaşı süresince ve sonrasında yaşanan kültürel yağmaya bağlı olarak, Irak Ulusal Müzesi’nden alınan sayısı toplamda 7000’i aşan, yok edilmiş ve kaybolmuş tarihi eseri yeniden yaratmaktır.

Bugüne kadar, Rakowitz, atölyesiyle beraber Irak Ulusal Müzesi’nden sonsuza kadar kaybolmuş nesnelerin 900’ünü yeniden dünyaya getirmiştir ve Kalhu/Nimrud’dan 7 odayı yeniden canlandırmıştır, bunlar Oda N, G, Z, H ve F ve S odalarından bölümlerdir. Bugün de Pi Artworks İstanbul’da Rakowitz’in Nimrud’dan Oda C, Bölüm 1 yapıtı görülmektedir.

Michael Rakowitz’in görünmez düşman var olmamalı sergisi 28 Ekim – 25 Aralık 2021 tarihleri arasında Pi Artworks İstanbul’da ziyaret edilebilir.


Pi Artworks İstanbul
Mumhane Caddesi No:48-50/3, 34425 Karaköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir