Mine Sanat Galerisi Deneysel, Nazan Azeri’nin “Unutulmuş Zaman ve Şimdi” Sergisini Ağırlıyor

Mine Sanat Galerisi Deneysel, 24 Mart – 23 Nisan 2022 tarihleri arasında sanatçı Nazan Azeri’nin “Unutulmuş Zaman ve Şimdi” sergisini izleyici ile buluşturuyor.

Nazan Azeri “Unutulmuş Zaman ve Şimdi” Sergisi
Nazan Azeri “Unutulmuş Zaman ve Şimdi”

Mine Sanat Galerisi, Kadıköy Caddebostan’daki Deneysel mekanında 24 Mart – 23 Nisan 2022 tarihleri arasında sanatçı Nazan Azeri’nin el yapımı kağıt üstüne mavi ve kırmızı akrilik mürekkebi ile kendine özgü çizgisel bir teknikle ürettiği serinin de adını taşıyan, “Unutulmuş Zaman ve Şimdi” adını verdiği sergisine ev sahipliği yapıyor. İlk örneklerini, 2021 yılının temmuz ayında katılmış olduğu, Gate27’nin Ayvalık’taki rezidans sürecinde gerçekleştiren Azeri, el yapımı kağıt ve mürekkep kullanarak yapmış olduğu bu sanatsal üretimlerinden özel bir seçkiyi Mine Sanat’ın Deneysel mekanında bir araya getiriyor.

Nazan Azeri’nin kadın, çocuk ve doğa kavramlarını birleştiren resimleri, kültür(eril)-doğa (dişil) karşıtlığı ile kurgulanmış eşitsizlik üreten sistemlere karşı duruş içerir. Sanatçının resimlerindeki mavi renk Uzakdoğudan, Anadolu’ya, Topkapı Sarayı Sünnet Odası çinilerine, Mısır’ın Antik Dönem resimlerinde ağırlıklı olarak kullanılmış olan bir geleneğe referans verir. Batı ikonalarındaki Meryem Ana tasvirleri ile sanat tarihinde yer alan yapıtlarda, mavi ve kırmızı renklerin içerdiği sembolik anlamlar, sanatçının çalışmalarında yeniden ele alınmıştır. Mavi renk, bir yandan Yves Klein’in mavi çalışmaları ile konuşurken, anatomi kitaplarından esinlenilmiş kadın formları ise “Vitrivius Adamı” figürasyonları ile diyalog içindedir.

Beral Madra sergiyi şöyle tanımlar; “Azeri, çocuk, kadın ve bu kimliklerin kalıplaşmış ve metalaşmış değerlerinin hakikat-sonrası söylem içinde kendilerine edindikleri müdahale alanını her zaman olduğu gibi ince işlenmiş bir hakikat arayışıyla ve bu kez mitolojik imgeleri değerlendirerek gündeme taşıyor. Sanatın düşgücüne ve bilinçaltına etkisini güçlendiren bu imgelerle izleyici, aile kavramının çeşitli ideolojik çıkarlarla çatıştığı, kadın ve çocuk kimliğinin ve haklarının sürekli yıpratıldığı, çevresel sorunların insan yaşamını tehdit ettiği günümüzde Azeri’nin bu soruna 25 yıllık bir üretimle yanıt aramasına tanık oluyor.”

Nazan Azeri “Unutulmuş Zaman ve Şimdi” sergisi 24 Mart – 23 Nisan 2022 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Deneysel mekanında izlenebilir. Açılış 24 Mart 2022, Perşembe, 16:00-19:00 saatleri arasında gerçekleşecektir.


Mine Sanat Galerisi Deneysel

Göztepe Mah. Bahariyeli Sok. Toprak Apt. No 37, Kadıköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar