Minik Okurlar, “Dalgacı Mahmut” Kitabında Şiirle Tanışıyor

Minik Okurlar, “Dalgacı Mahmut” Kitabında Şiirle Tanışıyor

Türk şiirinin en önemli şairlerinden Orhan Veli Kanık’ın unutulmaz şiirlerinden “Dalgacı Mahmut” Fatma Yıldırım’ın rengârenk çizimleri ile kitaplaştırılarak Leylek Çocuk Kitapları’ndan çıktı.

Fatma Yıldırım’ın çizimleriyle birleşen Orhan Veli Kanık’ın “Dalgacı Mahmut” kitabı Leylek Çocuk Kitapları etiketi ile raflarda ve çevrimiçi platformlarda yerini aldı. Orhan Veli’nin eşsiz kalemiyle hayat verdiği gökyüzünü boyayan Dalgacı Mahmut karakteri, çocukların şiirle tanışmasında rengârenk bir köprü kuruyor. Fatma Yıldırım’ın fırça darbeleriyle çocuklara cıvıl cıvıl bir dünyanın sayfalarını açan kitap, şiir sevgisinin de temellerini atıyor. Görsellerle minik okurlara farklı bir dünya kuran bu kitap, şiirle beraber çocukların daha geniş düşünmelerini sağlayarak dünyayı farklı açılardan görmeyi gösteriyor.

Şiirle tanışan çocukların doğrudan bağ kuracağı Dalgacı Mahmut kitabında; çocuklar, İstanbul’un, gökyüzünün ve denizin tadını sayfalarda yaşıyor.

Duyguları anlatmanın en naif yollarından biri olan edebiyatın baş tacı “Şiir”in çocukların gelişimindeki yerine işaret eden Uzman Psikolog Yeliz Polat, “Şiirin sembolik ve simgesel anlatımı çocuktaki düşünme ve öğrenme süreçlerini olumlu anlamda etkileyerek çocuğun kavramlar ve tasarımlar geliştirmesine yardım edecektir,” diyerek çocukların şiirle tanışmasının önemine vurgu yapıyor.


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir