Mixer, “Gel-Git” Ve “Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler” Sergilerini Ağırlıyor

Mixer, “Gel-Git” Ve “Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler” Sergilerini Ağırlıyor

Mixer, 16 Şubat – 3 Nisan 2021 tarihleri arasında Leyla Emadi’nin Mixer’deki ilk kişisel sergisi Gel-Git’i proje odasında ağırlamaya hazırlanırken; aynı tarihler arasında, farklı kuşaklardan iki sanatçıyı, Alp İşmen ve Yüksel Dal’ı, küratörlüğünü Nergis Abıyeva’nın üstlendiği Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler sergisinde bir araya getiriyor.

Gel-Git

Gel-Git, Leyla Emadi’nin son bir yılda yaşadığı zorunlu değişimler ve toplumsal sorunlarla çalışmalarının nasıl evrildiğini izlememize fırsat sunuyor. Sergi, konfor alanlarımız ve bunun tam zıttı olan bilinmezlik-belirsizlik hallerini sorguluyor. Sanatçı, sergide yer alan çalışmalar ile konfor alanlarımıza ve bu alanlarda mutlu mesut yaşarken ansızın karşımıza çıkan; kontrol edemediğimiz durumlar karşısındaki bocalamalarımız ve duygu durumlarındaki iniş çıkışlar ve gelgitlerin yarattığı belirsizlik halinin “ruh”ta yarattığı “yıkım”a odaklanıyor. Leyla Emadi sergiye adını veren gelgit durumlarını kendi sözleri ile şöyle açıklıyor:

Bu belirsizliklerin içinde yaşamaya devam ederken bazı sabahlar uyanıp kendimizi çok güçlü ve her şeyin üstesinden gelebilecek gibi hissederken, bazı sabahlar da yerin yedi kat dibinde imişçesine ağır hissederiz. O an için bu gelgitler sıkıntılı bir durummuş gibi gözükse de aslında konfor alanından her çıkış, öz benliğimize daha hızlı bir varıştır. Zygmunt Bauman’ın da dediği gibi; belirsizlik insan yaşamının doğal habitatıdır; belirsizlikten kaçınma umuduysa insan yaşamındaki arayışın motorudur.

Sergi, sanatçının, bireysel konfor alanı ve belirsizlik durumu arasında kalışlarını yansıtan çoğunlukla beton harflerle sözcüklere ve cümlelere dönüşmüş formlar yanında gelgit yaşayan bireyin zihnindeki düşüncelerden kağıda ve ardından sergi mekanına dökülen sözler bütününü içeren enstalasyonlarını bir araya getiriyor.

Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler

Adını Umberto Eco’nun Foucault Sarkacı romanından alan sergi, ilk bakışta, hemen görünür ve kavranır olanın değil, derinleştikçe, katmanlarına inildikçe fark edilenin izini sürüyor. Alp İşmen ve Yüksel Dal, pratiğini genellikle kalem kağıtla gerçekleştirmeyi yeğleyen ve mürekkebin kağıt üzerindeki olanaklarını araştıran iki sanatçı. Her iki sanatçı da, mürekkebi sıradan bir malzemeden çok, bir deneyim alanı olarak ele alıyor. İzleyicinin hemen kavrayacağı gibi, sergide yer alan çalışmalarda “çizgi” öne çıkıyor. “Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler” sergisi, birbirinin eşiti olmayan, ancak birbirine denk düşen görsel ve jestüel ilişkilere odaklanıyor.

Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler, Alp İşmen ve Yüksel Dal’ın çalışmalarını birbirine paralel izlenen denkliklerle sunarken izleyiciye her bir sanatçının pratiğini kavrama fırsatı da veren bir kişisel sergi deneyimi sunuyor.

Leyla Emadi Gel-Git sergisi ile Nergis Abıyeva küratörlüğünde düzenlenen Alp İşmen ve Yüksel Dal’ın Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler sergisi 16 Şubat – 3 Nisan tarihleri arasında Mixer’de ziyaret edilebilir.

Mixer
Mumhane Caddesi, No:46-50, Kat:-1, Karaköy, Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.