Mixer’de Printed Yedinci Edisyonu ile BaşladıMixer, 2015 yılından bu yana düzenlediği Printed sergi serisinin bu yıl yedincisini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Gravür Uygulama Atölyesi’nin tarihine ve güncel durumuna odaklanan iziziz isimli sergi ile 15 Nisan – 28 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştiriyor. Art Lab, Mixer Editions ve Printed serilerindeki deneyimimizin bir uzantısı olarak Juma Binası giriş katında açılan Mixer Print Studio iziziz sergisi ile senkronize biçimde katılıma açık olacak.

Müge Bakır Gravür resmi
Müge Bakır, isimsiz untitled, asitle kazı, aquatint, etching, aquatint, 22×29 cm, ed. 1_5, 2017

Sanatçılar
Ustalara Saygı Bölümünde: Léopold Lévy, Sabri Berkel, Fethi Kayaalp, Asım İşler, Fevzi Tüfekçi
Albina Onay, Burcu Özyılmaz, Buse Kökçü, Can Aytekin, Cansu Kahraman, Ceren İren, Ekin Saçlıoğlu, Elif Çimen, Ezgi Kılıç, Gurur Birsin, Gümüş Özdeş, İrem Nur Çelebi, Kerim Tıp, Melihat Tüzün, Melda Yaramış, Müge Bakır, Nalan Yırtmaç, Serap Gülerçin Karluk, Sevil Tunaboylu, Sibel Kırık, Umut Germeç, Yasemin Nur Erkalır

Sergi ve Proje Danışmanları: Can Aytekin, Yasemin Nur Erkalır

iziziz

Seyreltilmiş tarih
Sık elenip ince dokunmuş
İnce eleyip sık dokunmuş

PRINTED’22: iziziz, Mixer tarafından çağdaş sanatın ulaşılabilir olması amacıyla başlatılan ve çoğaltılabilir sanat çalışmalarına yoğunlaşan periyodik sergi serisi Printed’ın yedincisidir. İlk altı sergide farklı küratörlerle iş birliği içinde çok sayıda sanatçının, geleneksel baskı tekniklerinden dijital baskı tekniklerine; fotoğraftan heykele uzanan geniş bir skalada çoğaltılmış sanat çalışmalarının sunumuna yer verdik. Yedinci sergi, baskı sanatlarının gelişimini araştıran derin incelemeler yapma sorumluluğu ışığında; baskı sanatlarının üretilmesini sağlayan atölyelere ve onları sürdüren sanatçılara odaklanma fikri ile ortaya çıktı. Bu düşüncelerle Printed’22 sergisinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Gravür Uygulama Atölyesi’ni ele almaya karar verdik. PRINTED’22: iziziz, atölyenin güncel yöneticileri öğretim üyeleri Can Aytekin ve Yasemin Nur Erkalır’ın danışmanlığında düzenleniyor ve Gravür Atölyesi’nin geçmişi ile bugünü arasında bir yolculuk önermesi sunuyor.

Burcu Özyılmaz Gravür resmi
Burcu Özyılmaz, isimsiz untitled, linolyum linocut, 48×32,5 cm, ed. 1_5, 2019

PRINTED’22: iziziz, kuruluş öyküsü 1892’ye uzanan Gravür Uygulama Atölyesi’nin geçmişini, 1936 yılında Léopold Lévy yönetimiyle yenilenen yapısından art arda Sabri Berkel, Fethi Kayaalp, Asım İşler, Fevzi Tüfekçi dönemlerinden günümüze baskı eserler, tanıklıklar, belgeler ve fotoğraflar eşliğinde izleyici ile paylaşıyor. Sergide farklı kuşaklardan sanatçıların Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Gravür Uygulama Atölyesi’nde uyguladığı çok çeşitli gravür pratikleri sergileniyor. PRINTED’22: iziziz sergisi, linolyum ve ahşap baskı gibi tümsek baskı örneklerinin yanı sıra bakır ve çinko plakaların kullanıldığı kuru kazı, asitle kazı, aquatint, şekerli çini, yumuşak vernik, vizkozite gibi çok farklı teknik uygulamalarla elde edilen gravür baskı pratiklerinini bir araya getiriyor.

MIXER PRINT STUDIO

Mixer Print Studio, Mixer’in Printed serisi ile sürdürdüğü baskı sanatlarına eğilen yaklaşımı ve bir dönem düzenlediği ArtLAb deneyiminin mirası ile temel baskı pratiklerinin uygulanmasını amaçlayan bir etkileşim alanı olarak oluşmuştur.

Stüdyo, bir grup sanatçının fikir ve uygulama biçimlerini tartışıp yeni üretimler üzerine çalışma alanı olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda izleyiciye açık hali ile bir buluşma noktasıdır. Can Aytekin ve Yasemin Nur Erkalır’ın desteğiyle yürütülecek olan Mixer Print Studio, baskı tekniklerinin üretilebilir, sürdürülebilir ve ulaşılabilir olmasını hedefler. Mixer Print Studio, Can Aytekin ve Yasemin Nur Erkalır’ ın atölyeyi kullanımıyla başlayacak ve bir dizi sanatçının atölyeyi devralmasıyla devam edecektir. Mixer Print Studio, PRINTED’22: iziziz sergisiyle ilişkili olarak yapılan üretimler, düzenlenecek konuşma ve atölyeler ile baskı sanatlarının Türkiye’deki durumunu derinlemesine incelemeyi amaçlıyor.

Mixer Print Studio 26 Mart – 30 Mayıs; Printed’22: iziziz sergisi, 15 Nisan – 28 Mayıs tarihleri arasında Salı’dan Cumartesi’ye 11.00 – 19.00 saatleri arasında Juma Binası giriş ve -1 katında bulunan Mixer’de görülebilir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.