Mk Yurttaş’ın O.B.A. İsimli Performans Araştırma Projesi 5533’te Başlıyor

Mk Yurttaş, O.B.A. isimli posthuman (insan sonrası) beden/mekan/zaman konusunu araştıran ses üzerine performans araştırma projesini, 5533 ev sahipliğinde, 1 Nisan – 6 Mayıs 2023 tarihleri arasında sergiliyor. Performistanbul iş birliğiyle gerçekleşen ve bir duyusal coğrafya tahayyülü olarak tarif edilen proje, ismini “Organizmalar Birer Algoritmadır” cümlesinin baş harflerinden ve sanatçının çocukluğundan gençliğine kadar yaz aylarında yaşadığı oba isimli yapılardan alıyor.

O.B.A., Mk Yurttaş
O.B.A., Mk Yurttaş

Her cumartesi 14:00-18:00 saatleri arasında farklı bir performans ve etkinliğin deneyimleneceği proje, 1 Nisan‘da “Organizmalar Birer Algoritmadır” isimli ilk performans ile İstanbul’un Fatih / Kadırga semtindeki Sokullu Mehmet Paşa Camii Külliyesi Avlusu‘nda bir ses/mekân deneyimi ile başlıyor. Avludan İMÇ Blokları‘na doğru kolektif bir yürüyüşün ardından İMÇ koridorlarında ve 5533‘te devam ediyor. Takip eden haftalardaki her bir cumartesi ise sırasıyla O, B ve A harfleriyle ilişkilenen dörder saatlik, dört farklı performansı içeriyor.

Haftanın üç günü deneyimlenebilen proje, her pazartesi ve cuma günü 14:00-18:00 saatleri arasında gerçekleşen ve toplamda 32 saatlik bir sürece yayılarak canlı olarak üretilen bir performatif enstalasyon ve iki ayrı ses enstalasyonunu kapsıyor. Proje sürecine dahil olan üretici, katılımcı, ziyaretçi ve izleyicilerle şekilleniyor.

Proje sürecindeki performans ve etkinliklerin haftalık e-postalarla izleyicilere duyurulacağı O.B.A., aynı zamanda projenin @oba.proje Instagram hesabından ve obaproje.tumblr.com adresindeki dijital günlük blogdan takip edilebilir.

Program

  • Sergi süresince pazartesi ve cuma günleri: “oba” – performans enstalasyonu 5533’te deneyimlenebilir.
  • 1 Nisan Cumartesi – “Organizmalar Birer Algoritmadır” – performans
  • 8 Nisan Cumartesi- “O” – performans
  • 15 Nisan Cumartesi- “Bal, baba, boğaz, burden” – açık stüdyo / workshop / lecture (sunum) performans
  • 20-24 Nisan Sergi kapalı olacaktır.
  • 29 Nisan Cumartesi- “Ağırlık” – performans
  • 6 Mayıs Cumartesi – Kapanış & Sanatçı Konuşması

Mk Yurttaş – Sanatçı ve Araştırmacı / Akademisyen

Mk, İTÜ Mimarlık Lisans ve “beden ve mekan hibritleşmesi” üzerine İTÜ Mimarlık Yüksek Lisans derecelerini; “çağdaş sanatta insan sonrası (posthuman) beden” üzerine YTÜ Sanatta Yeterlik (PhD) derecesini aldı.

Performans, yerleştirme, video, fotoğraf, çizim, metin, mekansal müdahalelerden oluşan çalışmaları Türkiye’de Pera Müzesi, Müze Evliyagil, Mamut Art Project, İstanbul Bienali’nde ve Hollanda, Polonya, Almanya, İtalya, Hong Kong ve ABD’de sergilendi.

Mk’nın sanat pratiği “mikaye” adıyla devam eden bir araştırma projesidir. mikaye, Mk’nın da aralarında olduğu kurmaca personaların birbirleriyle bağlantıda oldukları bir şizodüzlemdir. mikaye’de personalar beraber yaşarlar ve üretirler. Hepsinin ayrı birer ismi olsa da; hiç birinin net, sabit bir görünümü, üretim biçimi ve kimliği yoktur. Birbirlerinin içine akıp, düzlemin bir yerinden dalıp başka bir personanın içinden çıkmayı, kimi zaman aylarca derinlerde kalarak yaşamayı, yok oldu sanılmayı severler.

Mk, İstanbul’da yaşıyor ve sanat / akademik araştırmalarına Performistanbul’da ve Haliç Üniversitesi’nde devam ediyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar