MUBI’den 11 Filmlik Bir Zeki Demirkubuz RetrospektifiZeki Demirkubuz Retrospektifi
MUBI – Zeki Demirkubuz Retrospektifi

Daha önce Pelin Esmer, Özcan Alper, Nuri Bilge Ceylan, Tolga Karaçelik ve Mahmut Fazıl Coşkun gibi pek çok yaratıcı yönetmenin toplu gösterimine imza atan MUBI, bu kez takipçilerini sinemamızın en önemli hikaye anlatıcılarından birinin tüm yapıtlarını izlemeye davet ediyor. “Karanlık Öyküler: Bir Zeki Demirkubuz Retrospektifi”(tıklayınız) başlıklı 11 filmlik seçki kapsamında, her hafta başka bir Demirkubuz eseri MUBI’de izleyicilerle buluşacak.

Demirkubuz’un 1994 yapımı ilk filmi C BLOK’la başlayıp, usta yönetmenin Camus, Dostoyevski, Nietzsche gibi yazarların metinleriyle kurduğu ilişkinin en belirgin yansımalarını taşıyan “Karanlık Üzerine Öyküler” üçlemesine, toplumsal hafızamızda derin iz bırakan MASUMİYET ve KADER gibi başyapıtlarından, “Yeraltından Notlar”ı günümüz Ankarasına yaratıcı bir şekilde uyarladığı YERALTI ve şimdilik son filmi olan KOR’a dek uzanan bu eksiksiz külliyat, 20 yılı aşkın bir süreçte, Demirkubuz’un fikri dünyasının geçtiği yolların da haritasını çıkarıyor.

Kendi zihninin yankısıyla yaşayan, için için yanan, haksızlıklara, sınıfsal adaletsizliklere, eşitlikten uzak bir dünyaya hınç ve öfke biriktiren, bazen de kendini bir bekleme kipine alan Zeki Demirkubuz karakterleri çıkıyor karşımıza bu yolculukta. Düşüncelerinin harlı ateşiyle yanıp tutuşan bu özgün karakterler, en karanlık öykülerin, en umutsuz anların içinde bile, bazen de sessizlikleriyle, umudun ateşinin tek bir kıvılcıma baktığını hatırlatıp duruyorlar.

Karanlık Öyküler: Bir Zeki Demirkubuz Retrospektifi

20 Ekim – C BLOK
29 Ekim – MASUMİYET
3 Kasım – ÜÇÜNCÜ SAYFA
10 Kasım – İTİRAF
17 Kasım – YAZGI
24 Kasım – BEKLEME ODASI
1 Aralık – KADER
8 Aralık – KISKANMAK
15 Aralık – YERALTI
22 Aralık – BULANTI
29 Aralık – KOR

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir