Murat Kurt ‘Gevher’ Sergisi

Murat Kurt, Hiç
Murat Kurt, Hiç, Tuval üzeri akrilik, 100 cm çap

Şiirin yazınsal kodlarını görselleştirme deneyiminde divan şairlerinin dizelerini resim ve heykel alanında kendine özgü form anlayışıyla biçimlendirdiği eserler ile kültür ve sanat geleneğimizin estetik birikiminin çağdaş yorumunu ifade eden Murat Kurt’un ‘Gevher’ adlı kişisel sergisi 14 – 27 Ocak 2022 tarihleri arasında Balaban Sanat Galerisi’nde sanat severler ile buluşacak.

Murat Kurt, ilk dönem resimlerinde kadınlar, yalnızlık, bekleyiş ve hüzün konularını işledi. 2004 yılında İstanbul’a taşındığı dönemde boyamaya başladığı, sonradan imzası haline gelecek olan lale tarlaları özgünlük ve üslup bakımından kısa sürede sanat çevreleri tarafından ilgiyle karşılandı. Sanatçı, geleneksel sanatın çağdaş bir yorumcusu olarak zengin ve köklü bir tarihe sahip Türk şiirinin dizelerini ve Kur’an ayetlerini, yeni bir yorum getirdiği kufi yazıyla ve özgün renklerle buluşturdu. Yurt içi ve dışında çok sayıda sergi açmış olan sanatçının eserleri ulusal ve uluslararası pek çok koleksiyonda yer almaktadır.

Dört yıllık çalışmanın sonunda ortaya çıkan yirmiye yakın eserin görülebileceği sergi her gün saat 10:00 ile 19:00 arası ziyarete açık olacaktır.

Etkinlik alanına HES kodu ile girilebilecek ve ziyaretler yarım saati aşmayacak ve 25 kişi ile sınırlı tutulacaktır.


Balaban Sanat Galerisi

Firuzağa Mh. Çukurcuma Cd. No:36/A Beyoğlu/İstanbul


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

One Ping

  1. Pingback: Sanat ve Edebiyat Dünyasında Kazan Kaynıyor. Peki Ben Neredeyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir