Murat Turgut’un Kaleminden “Girit Mitolojisi ve Kahramanları”

Murat Turgut’un alışılmış klasik mitoloji çalışmalarının dışına çıkarak yazdığı Girit Mitolojisi ve Kahramanları adlı kitabı Arkeoloji ve Sanat Yayınlarından çıktı.

Murat Turgut’un Kaleminden "Girit Mitolojisi ve Kahramanları"
“Girit Mitolojisi ve Kahramanları”

Kitap Hakkında

Girit adası doğu kültürleriyle olan yoğun ilişkisine rağmen Avrupa medeniyetinin filizlendiği yer olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Adada bulunan Tunç Çağına ait Minos Uygarlığı bu filizlenmenin beşiği olarak nitelendirilir. Mitoloji denince akla genellikle Eski Yunan mitolojisi gelmektedir. Bu alan çalışmalarının önemli bir kısmı, Eski Yunan tanrısal varlıklarıyla Atinalı kahramanların hikayelerini yücelten bakış açısıyla yazılmışlardır. Halbuki Girit adası Eski Yunan mitolojisi içerisinde oldukça önemli bir konumda olmuştur. Olympos’un lideri Zeus bu adada dünyaya gelmiştir. Fenike kıyılarından Europa’yı kaçırıp adaya getirmesiyle ondan doğan çocuklar Eski Yunan mitolojisini etkileyen ve hatta şekillendiren mitolojik karakterler arasında gösterilebilir.

Bu eserde alışılmış klasik mitoloji çalışmalarının dışına çıkılarak efsanelere Giritli kahramanlar gözünden bakılmaya çalışılmıştır. Eser bu yönüyle Giritli unsurları, özellikle antikçağ yazarlarının verdiği bilgiler ışığında bir bütün olarak ele alıp adanın, Eski Yunan mitolojisi içerisindeki önemiyle birlikte onun Eski Yunan mitolojisinin bir parçası olmasından ziyade en önemli yapı taşlarından birisi olduğu düşüncesini öne sürmektedir.

Girit Mitolojisi ve Kahramanları
(Eski Yunan Mitolojisi İçerisinde)
Yazar:
Murat Turgut
ISBN: 9786053965626
Sayfa Sayısı: 176
Cilt Tipi: Karton Kapak
Dil: Türkçe
Ebat: 15 x 21 cm
Fiyat: 58 TL
Yayım Yılı: 2022

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar