Mustafa Altıoklar’ın Kişisel Deneyim ve Bilgilerini Derlediği Kitabı “Senaryo: Karakterin Yolculuğu” Çıktı

Mustafa Altıoklar’ın Kişisel Deneyim ve Bilgilerini Derlediği Kitabı “Senaryo: Karakterin Yolculuğu” Çıktı

İstanbul Kanatlarımın Altında, Ağır Roman, Beyza’nın Kadınları gibi filmlerin yönetmeni ve yazar Mustafa Altıoklar’ın kişisel deneyim ve bilgilerinden yola çıkarak hazırladığı Senaryo: Karakterin Yolculuğu kitabı Mona Kitap imzasıyla çıktı.

Kitap tanıtımından:

“Her senaryo bir ‘tetikleyici olay’ ile başlar. Tetikleyici olay ile birlikte karakter bir ‘amaç’ için yola çıkar. Çatısı; karakter-amaç-yol bileşeninden oluşacak olan senaryo aslında karakterin yol haritasıdır.”

İstanbul Kanatlarımın Altında, Ağır Roman, Beyza’nın Kadınları gibi filmlerin yönetmeni ve yazar Mustafa Altıoklar’dan klasik uzun metrajlı film senaryosu yazma tekniği ve karakter yaratma sanatının ortaklıkları üzerine yoğunlaşmış bir kitap: Senaryo: Karakterin Yolculuğu. Kitapta örnek filmler üzerinden sekiz perdeli plot yapısına, sanat filmlerinin kurgusundan karakter motivasyonuna, ark dönümüne, merkezi dramatik çatışmadan senaryo kurgusu ve manifestosuna, astroloji arketiplerinden Jungien arketiplere, sinemada olay kavramından peripeteia, anagnorisis, zaman baskısı, dramatik ironi, sekans, logline, sinopsis, plot ve tretman tanımlarına kadar senaryo yazarlığının sırlarını bulacaksınız.

“Bu kitap sinema yolculuğu sırasında alacakaranlıkta yol arar gibi bulmaya çalıştığım ve geri dönüp yazdığım senaryolarıma baktığımda gördüğüm hatalardan süzerek damıttığım kişisel deneyim ve bilgilerin demlenmiş sunumudur; bir teori, bir kutsal kitap, bir doktrin değil…”

KÜNYE
SENARYO: Karakterin Yolculuğu

Yazar: Mustafa Altıoklar
Tür: İnceleme – Araştırma
İlk ve Son Basım: 04.Mar.2021
Sayfa: 392
Cilt: Karton
Boyut: 13,5 x 21
ISBN: 9786257220187
Barkod: 9786257220187

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.