Müze Evliyagil’den İki Sergi Birden

Müze Evliyagil'den İki Sergi Birden


Müze Evliyagil, Sağlık Bakanlığı’nın pandemi kurallarına uygun şekilde, 11 Haziran Perşembe günü kapılarını tekrar ziyarete açıyor. Galeri, açılışıyla birlikte “Camdan Şato” ve “Yol” başlıklı sergilere ev sahipliği yapacak.

CAMDAN ŞATO

Müze Evliyagil, 21 Mart-22 Kasım tarihlerinde gerçekleşmesi planan Camdan Şato başlıklı sergisini pandemi dolayısıyla ertelenmişti. Tarihleri revize edilen sergi, 11 Haziran-22 Kasım tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak.

Müze Evliyagil, Camdan Şato sergisini Can Akgümüş küratörlüğünde ağırlamaya hazırlanıyor. Sergi, hafıza kavramını Müze Evliyagil Koleksiyonundan ve koleksiyon dışı üretimlerden bir araya gelen 58 sanatçının üretimleriyle beraber çok katmanlı bir şekilde ele alıyor.

Sergi konseptinde şato hafızayı; aslında insan zihninin metaforik anlamda feodal beyliğini temsil ederken camdan yapılmış olması ise duvarlarının, hendeklerinin ve kulelerinin verdiği güçlü imajın aksine tıpkı hafızanın yapısı gibi zarif ve kırılgan bir yapıyı ifade ediyor. Camdan Şato hafıza kavramını gotik sanat akımı -edebiyat, mimari ve görsel sanatlar- üzerinden temellendirerek odağına alıp, sergide bulunan yapıtları hafızanın yapısına ve işleyişine benzer şekilde anı, mekanın hafızası, bedenin hafızası, nesnenin hafızası ve kayıp hafıza ve hatırlama gibi alt başlıklarda yeniden buluşturuyor.

Sanatçılar

Alper Aydın, Ayça Telgeren, Aykut Öz, Bahar Yürükoğlu, Barış Sarıbaş, Bedri Baykam, Begüm Yamanlar, Bengü Karaduman, Bestami Gerekli, Burcu Perçin, Burcu Yağcıoğlu, Can Akgümüş, Can Aytekin, Can Küçük, Çınar Eslek, Deniz Aktaş, Eda Aslan, Ege Kanar, Emre Yenisoy, Erdal Duman, Erol Akyavaş, Erol Eskici, Fırat Engin, Görkem Ergün, Gülhatun Yıldırım, Haluk Akakçe, Hermann Nitsch, İbrahim Karakütük, İhsan Oturmak, Kazım Şimşek, Mehtap Baydu, Metehan Özcan, Metehan Törer, Murat Morova, Nazlı Gürlek, Necla Rüzgar, Nejad Devrim, Osman Dinç, Onur İzci, Ömer Faruk Şimşek, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Pierre Alechinsky, Roland Topor, Sebahattin Yüce, Selim Cebeci, Semiha Berksoy, SENA, Sevil Tunaboylu, Seza Paker, Şant Mengücek, Tansel Türkdoğan, Tanzer Arığ, Tarık Töre, Ümmühan Yörük, Yüksel Arslan, Zeren Göktan, Zeynep Kayan

YOL

Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli sergi ve projelerin de gerçekleştiği ArtOda iki genç küratörün projesi olan Yol sergisini ağırlamaya hazırlanıyor. Müze Evliyagil’de geçtiğimiz dönem ifa ve Goethe-Institut işbirliğiyle gerçekleştirilen “Future Perfect: Almanya’dan Çağdaş Sanat” sergisinin etkinlikleri kapsamında, Derya Yücel ile Küratöryel Çalışmalar Atölyesi katılımcılarından Songül Dalgakıran ve Tibet Tüzüntürk’ün ortak projesi Yol ArtOda’da hayata geçiyor.

Sergi yok-mekan kavramını mekanın evrimi ve tekinsizlik konsepti çerçevesinde 9 sanatçının yapıtlarıyla beraber ele alıyor. Dalgakıran ve Tüzüntürk’e göre bir mekânın evrimi tam anlamıyla sonlanmazken yaşam her zaman dinamikleriyle bu evrimi destekler. Ancak her dinamik, bir önceki süreçten izler taşır ve kalıcı olan mekânın hafızasıdır. Bu bağlamda Müze Evliyagil’i ve ArtOda’yı çevreleyen yollar, bu dönüşümü bütünüyle belleğinde taşır. Yollar, yok-mekânların çoğunluğunu oluşturan yeryüzündeki koridorlar gibidir. Songül Dalgakıran ve Tibet Tüzüntürk küratörlüğünde gerçekleşen Yol sergisi 11 Haziran-6 Eylül 2020 tarihleri arasında ArtOda’da görülebilir.

Sanatçılar

Doğa Ezgi Ayisit, İrem Hasçiftçi, Kübra Gürleşen, Mert Acar, Ramazan Can, Özlem Can, Sıla Uğurlu, Yusuf Develioğlu, Zeynep Tunçel Kahyaoğlu


Müze Evliyagil

Şevket Evliyagil Sokak No:1 İncek/Ankara

Perşembe-Cuma-Cumartesi-Pazar, saat 11.00-17.00

Giriş ücretsizdir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.