Nadide Akdeniz’in Sanatçı Kitabı Yayınlandı

Nadide Akdeniz’in 1970’li yılların başından bu güne değin ürettiği yapıtlarının kapsamlı bir seçkiyle ele alındığı sanatçı kitabı Derya Yücel’in editörlüğü ve yazarlığında yayınlandı.

Nazım Dikbaş’ın çevirisini yaptığı, Timuçin Unan’ın tasarladığı kitap Masa Yayınları tarafından 500 adet basıldı.

Sanatçının yapıtlarının üç ana başlık çerçevesinde incelendiği kitapta, “Gerçeklik Sahnelerinden Düşsel Peyzajlara” başlığı altında sanatçının toplumsal yaşam, kent ve bellek gibi kavramlarda yansımasını bulan erken dönem çalışmaları ele alındı. “Gerçeküstü ve Tekinsiz Bir Flora’nın Büyüsü”nde Akdeniz’in bitkiler, ağaçlar, yapraklar, sarmaşıklar, meyveler ve çiçeklerle yaşamaya ve hareket etmeye başlayan organik evreni derinlikli olarak incelendi. “Kadınlığın Örtük İmgeleri ve Dişil Semboller” başlığı altında ise sanatçının kimliğin kültürel yükleri, yaşamın dişil döngüsü, kadınlık, erotizm ve cinsellik konularını dişil bir sembolizm içinde aktardığı üretimleri ele alındı.

Özgün üslubuyla, doğa ve insanın, organik ve suni dünyanın, gerçeklik ve kurgunun çarpıştığı sahneler yaratan Nadide Akdeniz’in ilk kapsamlı sanatçı kitabı 5 Kasım Perşembe, saat 17:00’da Kasa Galeri’de paylaşılacak, sanatçının kişisel sergisi “Büyük Yeşil Dünyanın Büyücüsü” de 10 Kasım’a kadar Kasa Galeri’de ziyarete açık kalacak.

KASA GALERİ
Bankalar Caddesi 2, Minerva Han, Karaköy, 34420 İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.