“Namevcut Konferans”, Türkiye’de İlk Kez Kundura Sahne’de

Rimini Protokoll’den “Namevcut Konferans”, Türkiye’de ilk kez Kundura Sahne’de

Beykoz Kundura’nın restorasyonuyla büyüleyen sahnesi Kundura Sahne, dünyadan önemli grup ve yapımları Türkiye’de ağırlamaya devam ediyor. 2023’ün ilk uluslararası misafir yapımı ise, belgesel tiyatronun öncü öncü sanat kolektifi Rimini Protokoll imzalı “Namevcut Konferans”(Conference Of The Absent) adlı performans olacak.

Tiyatroda yapay zeka kullanımını yeni bir eşiğe taşıyan android performansı “Uncanny Valley / Tekinsiz Vadi” ve İstanbullu seyircinin “Remote İstanbul” projesiyle de yakından tanıdığı Berlin merkezli kolektifin son projelerinden olan “Namevcut Konferans”, 31 Mart Cuma akşamı Türkiye prömiyerini yapacak ve 1 Nisan ile 2 Nisan tarihlerinde tekrar gösterimleri ile Kundura Sahne’de seyirciyle buluşacak.

“Namevcut Konferans” (Conference Of The Absent)
“Namevcut Konferans” (Conference Of The Absent)

Konferansın konuşmacıları seyirci olacak

Helgard Haug, Stefan Kaegi ile Daniel Wetzel’in birlikte tasarladığı, yazdığı ve yönettiği “Namevcut Konferans”, iklim krizi endişesinden yola çıkıyor ve izleyiciyi, krizin nasıl durdurulacağına dair tartışmaların konuşulup karara bağlandığı bilimsel bir konferansa dahil edecek. Ekolojik vicdanlarıyla daha fazla Karbon (CO2) emisyonu yaratmaktan kaçınan konuşmacıların fiziksel olarak katılmadığı bu konferansta, uzman sunumları da seyirciler tarafından canlandırılacak.

Midilli Adası’ndan bir mülteci, uzaya uçuşa hazırlanan bir astronot ve savaş suçlularını temsil eden bir avukatın da aralarında olduğu 9 kişinin salondaki seyirciler tarafından temsil edileceği performans, iklim değişikliğinin yarattığı endişeyi yansıtırken, bu konuda çözümler de sunacak.

2021 yılında prömiyerini yapan ve Venedik Mimarlık Bienali’nin yanı sıra, Brüksel, Lizbon, Lüksemburg, Madrid, Paris ve Roma gibi Avrupa başkenti festivallerinde sahnelenen “Namevcut Konferans”, tiyatronun tüm performatif araçlarını kullanarak her gösteride yeni keşiflere ve hislere alan açan benzersiz bir deneyim sunacak.

beykozkundura.com adresinden alınabilecek performansın biletleri, #KunduraGenç ile 25 yaş altı izleyiciye özel 50 TL’den satışa sunulurken, Tam bilet ücreti de 120 TL olacak. Gösterimlerden elde edilecek tüm gelir, Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yaşanan depremlere yönelik yürütülen yardım çalışmalarına bağışlanacak.

“Namevcut Konferans” (Conference Of The Absent)
“Namevcut Konferans” (Conference Of The Absent)

Stefan Kaegi’den tiyatro profesyonellerine atölye

Kundura Sahne’nin bir diğer sürprizi de, “Namevcut Konferans”ın yaratıcılarından ve aynı zamanda Rimini Protokoll’ün kurucularından olan yönetmen ve oyun yazarı Stefan Kaegi’nin vereceği atölye olacak.

Sınırlı kontenjanla 1 Nisan tarihinde Kundura Sahne’de yapılacak atölye; “Tiyatrolar, çok fazla insan ve dekor taşımadan turneye nasıl çıkabilir ve bunu sürdürülebilir kılabilir”, “Daha az miktarda karbon ayak izi bırakarak uluslararası işbirliği formatları nasıl geliştirilebilir”, “Çevrimdışı tiyatronun seyircilere en kapsayıcı şekilde ulaşmasında teknolojinin rolü nedir” gibi soruların peşinde katılımcıları gerçeklik ve kurmaca arasındaki gri alanda buluşturacak.

Geçmiş performanslarından örnekler de sunacak Stefan Kaegi, performansa yönelik geliştirdiği dijital aplikasyonları ve ‘katılımcı seyirci’ye yönelik yenilikçi formatları, atölyenin katılımcılarıyla paylaşacak. 750 TL’den satışa sunulan atölyenin biletleri beykozkundura.com adresinden satın alınabilir.

PERFORMANS: NAMEVCUT KONFERANS (CONFERENCE OF THE ABSENT)

Tarihler:
31 Mart 2023, Cuma | 21:00
1 Nisan 2023, Cumartesi | 17:00
2 Nisan 2023, Pazar | 17:00
Yer: Kundura Sahne
Biletler: KunduraGenç (25 yaş altı) 50 TL, Tam 120 TL
beykozkundura.com

Kriz var!
Ve küresel kriz zamanlarında her şey, küresel işbirliğini gerektirir. Ancak bu kez kriz; kimsenin uçuş rezervasyonu yapmasına veya trene binmesine gerek kalmadığı, tüm dünya adına yerelde gerçekleşen bir konferansta konuşuluyor.

Namevcut Konferans; davet edilen uzmanların ve konuşmacıların fiziksel olarak bulunmadığı, sunumlarının yerel halk tarafından canlandırıldığı bir performans. Seyirciler, kendi şehirlerinden insanların, orada olmayan bir konferans konuşmacısının kimliğine bürünmelerini gözlemliyor. Karbon (CO2) emisyonu yaratmadan ve kötü Skype veya Zoom bağlantıları olmadan -tiyatronun tüm performatif araçlarını da kullanarak-, küreselleşmenin sonuçlarına ilişkin katkılar ve çelişkili tezler, tiyatro mekânına taşınıyor ve burada çözüme kavuşturuluyor.

Orada bulunmamanın -ve her yerde bulunmak zorunda olmamanın- avantajı, her akşam yeniden deneyimlenebilecek ortaklaşa bir oyun haline geliyor. Namevcut Konferans’ın merkezinde; oyuncaklı bir şekilde, uzmanların hem hayatlarını hem de düşüncelerini sahiplenen ve fikirlerin taşıyıcısı haline gelen insanlar var. Böylece namevcutluk hâli, başka katılımlar ve farklı bakışlar için yeni bir alan yaratıyor.

Konsept / Metin / Yönetim: Helgard Haug, Stefan Kaegi, Daniel Wetzel
Video ve Işık Tasarımı: Marc Jungreithmeier
Ses Tasarımı: Daniel Dorsch
Araştırma / Dramaturji: Imanuel Schipper, Lüder Pit Wilcke
Nadja Stübiger’in sesi ile
Henriette Hölzel, David Kosel, Hans-Werner Leupelt ve Karina Plachetka’nın suflör sesleri ile
İş birliği, politik-kültürel eğitim: Dr. Werner Friedrichs
Prodüksiyon Yönetimi: Epona Hamdan
Turne Prodüksiyon Yönetimi: Vera Nau
Dramaturji Asistanı: Sebastian Klauke
Yönetmen Asistanı: Lisa Homburger ve Maximilian Pellert
Sahne Asistanı: Maksim Chernykh
Prodüksiyon Asistanı: Federico Schwindt
Turne Teknik Müdürü: Joscha Eckert, Bodo Gottschalk, Marc Jungreithmeier
Turne Ses Operatörü: Aaron Ghantus, Fabian Tombers

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.