Nergiz Yeşil’in “Paleontoloji Müzesi” başlıklı ilk kişisel sergisi

Nergiz Yeşil’in “Paleontoloji Müzesi” başlıklı ilk kişisel sergisi

Sanat pratiğinde biyolojik materyal üretimi/kullanımı ve çevre duyarlılığını ön planda tutan sanatçı Nergiz Yeşil’in “Paleontoloji Müzesi” başlıklı ilk kişisel sergisi 7 Aralık 2019 tarihine kadar Pg Art Gallery’de görülebilir.

Sanatçının Aynı Köken Farklı Türler “Diğer Olası Normaller” başlıklı serisine ait kurgu-müze sergisi; kümülatif yapılı olması ön kabulü ile tarih yazımının göreceliğine ve epistemolojiye alternatif bir zihinsel gerçeklik ortaya koyarak eleştiri getirmektedir. Bu kurgu-müze; bir bilgi kitabı, deri numuneleri, kemik referansları, fosil örnekleri ve soy ağacı bilgisini içeren yapısıyla sözde türün kurgusal-muhtemel paleontolojisini ortaya koyar. Kurgusal türün deri örneğini simüle etmek üzere kullanılan ve kombucha kültüründen elde edilen biyolojik materyal, fermantasyon yoluyla sanatçı tarafından atölyesinde üretilmiştir.

Nergiz Yeşil (1988, İstanbul) 2014 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölümü’nden mezun oldu. 2017’den bu yana aynı eğitim kurumunda ve bölümde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. 2018’de Belçika – Anvers’de (Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile Artesis Plantijn Hogeshool Antwerpen -The Royal Academy Of Fine Arts Antwerp – Heykel Bölümü) bulundu. Avrupa’da ve Türkiye’de birçok grup sergisine katıldı. Yaşamına ve çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Pg Art Gallery
Çukurcuma Cad. No. 40/1, Firüzağa, Beyoğlu,
İstanbul / TÜRKİYE
Salı-Cumartesi 11:00-19:00
Pazar – Pazartesi günleri kapalıdır.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir