Nihâl Martlı Art De Vivre – Yaşama Sanatı Sergisi

Nihâl Martlı Art De Vivre - Yaşama Sanatı
Nihal Martli, La cuisine, oil on canvas, 110 x 160 cm, 2008

C.A.M. Gallery, 6 Kasım – 12 Aralık 2021 tarihleri arasında Nihâl Martlı’nın Art De Vivre – Yaşama Sanatı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Art de Vivre hayatın nasıl tadını çıkaracağına dair bir birikim ve kültürün bilgisidir ve hayatın estetik değerler içinde nasıl pratik edileceğini tecrübe eden bir alandır.‘Yaşama Sanatı’ Güzel Sanatların birçok dalıyla ilişkili olduğu gibi, beş duyuyu uyaran tüm güzellikleri kapsar. Evini dekor etmek, çiçek yetiştirmek, güzel koku ve tatlardan, edebiyattan beslenmek, sanat koleksiyonu yapmak kısacası hayatı güzelleştiren estetikle iç içe yaşamaktan zevk duymaktır.

Nihâl Martlı Art de Vivre sergisindeki resimler ile salgın sürecinde bolca vakit geçirdiğimiz evlerde, odalarda gezinerek pandeminin bizi soktuğu kurguya giriyor bir yandan da geçmişte üzerinde durduğu figür ve mekâna dair temaları tekrar gözden geçiriyor. Gerçeklik ve üst gerçeklik arasında yarattığı teatral kompozisyonlarla yaşama sanatına hicivli bir yaklaşımda da bulunuyor.

Yaşama sanatı derken kasıt biraz da ‘hayatta kalabilme sanatı’. Çevreni güzelleştirmek, hayatı sanat gibi pratik etmek, küçük şeylerden zevk almak ve bunların yanında hayatta kalmaya çalışmak(?) bir çeşit çöküş, kendini yok etme duygusunu da deneyimlemek.

“Dışarıyı içeriye hapsetmek, küçük, steril bir dünya yaratmak ve onun içinde yaşamak aslında salgının başlangıcında, eve kapanmalarda; pek çok kişinin yeni tecrübe ettiği bir şey oldu. Benimse yıllardır ideal yaşam olarak kurgumdu bu” diyen Nihâl, bir yandan estetik algısına ya da anılara dair verileri resmederken; diğer yandan da bu mekânlarda, çeşitli ruh hallerinde -kimi zaman bir çeşit decadence*, ihtiyarlama modunda; kimi zaman da kendini olan bitene teslim etmiş- kadın karakterler ve ressamın aslında ‘avatar’ gibi gördüğü oto-portreleri chansonlarla perçinlenerek belki de hayatta kalabilme sanatına dair kompozisyonlar oluşturuyor.

*decadence: Çöküş, yıkılış


C.A.M. Gallery
Firuzağa, Çukurcuma Cd. 38/A, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar