Nilbar Güreş Açık Stüdyo Günleri Devam EdiyorNilbar Güreş‘in pandemi nedeniyle, Türkiyeli sanat izleyicisi ile henüz buluşamamış son üç yıllık üretimleri, açık stüdyo günleri kapsamında 15 Ağustos tarihine kadar kendi atölyesinde izlenebilir.

Sanatçı bu süre içerisinde, Viyana Modern Müzesi’ndeki sergisine İstanbul’daki atölyesinde hazırlanacak.

Atölyeyi, güncel ve geçmiş işlerini incelemek için ziyaret edebilirsiniz.

Atölye ziyareti randevusu almak için 0505 139 62 24 numaralı telefonu veya info@szartservices.com adresini kullanabilirsiniz.

Nilbar Güreş Açık Stüdyo Günleri Devam Ediyor
Nilbar Güreş, Atölye, 2022, Fotoğraf: Reha Arcan

Nilbar Güreş Biyografi

Nilbar Güreş (d. 1977, İstanbul) Bir sene Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi’nde Endüstriyel tasarım okuduktan sonra, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’e geçiş yaparak oradan mezun olmuştur. 2000-2008 yılları arasında ise Viyana Güzel Sanatlar Akademisi Resim ve Grafik Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladıktan sonra Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde Pedagoji, Resim ve Tekstil Öğretmenliği eğitimi almıştır.

Nilbar Güreş’in pratiği; performans, video, heykel, enstelasyon, fotoğraf ve kumaş üzerine karışık teknik kolaj gibi farklı medyumları kapsar. Güreş’in işleri öznelden yola çıkarak daha geniş sorunları ele alır. Varolan kültürel sembolleri çözümlemekteki anlayışı, ve yerel zanaatlere dair donanımı sayesinde, külliyatına sosyal mesajlar telkin eder. Sosyal eşitsizlik, cinsiyet rolleri, kültürel kimlik kodlarına olan duyarlılığı ile Güreş, araştırmaları ve dokümantasyonlarıyla nükteli biçimlerde konvansiyonel olanı reddetmenin şiirsel yollarını bulur.

Sanatçı, akışkan, dönüşen, kaygan, zevk ve acı duyan bedenlere, bir imge olmakla yetinmeyen faillere, formlara, hareketlere bakıyor. Güreş, türlü baskı ve denetim rejimi ile ilişkisi içinde örtme ve açma, varlığını teslim etme ve yok sayma, kutsal adletme ve lanetli kılma pratikleriyle ve bunların dinler, sömürgecilik, ikili cinsiyet normları ve güncel medya kültürü bakımından ilişkileriyle ilgileniyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.