Nilipek. ve Taner Yücel’den Yeni Şarkı: Vazgeçtim

Nilipek. ve Taner Yücel
Taner Yücel ve Nilipek. ( Fotoğraf: Yaren Avcı )

Her şeyi arkada bırakıp yeni bir hayata atılma gücü veren tatlı bir umutsuzluğun şarkısı Vazgeçtim; hiçbir şeyi umursamadan dans ederek başlanan yeni bir hayat. Pandeminin ortasında sırf müzik yapmaktan uzaklaşmamak için bir odaya girmiş dört kişi o gün o odadan bir şarkıyla çıktı: Aslen Taner Yücel bestesi olan şarkı o gün Nilipek.’in sözleri ve vokalleri, Berkay Küçükbaşlar’ın ritmleri ve Can Aydınoğlu’nun gitar ve tuşlu melodileriyle buluştu. 2020’de bir telefona kaydedilip unutulan şarkı 2022’de tekrar ortaya çıktı ve Taner Yücel prodüktörlüğünde kaydedildi. Miks sürecini Baran Göksu’nun, masteringini ise Görkem Karabudak’ın üstlendiği şarkının kapak tasarımı ve klibi ise Mert Tugen’e ait. İkilinin fotoğrafları ise Yaren Avcı tarafından çekildi.

Vazgeçtim, Nilipek. ve Taner Yücel’in ilk işbirlikleri değil: Taner Yücel daha önce Bir Gün Beni Arzularsan Gel’de de ortak yapımcı olarak yer almış ve şarkının miksini üstlenmişti. Vazgeçtim ile tekrar bir araya gelen ikili, yazdan sonbahara geçiş anının fon müziğini sunuyor.

Nilipek. kimdir?

Uzun zaman farklı müziklerin içinde farklı rollerde yer alan Nilipek., bir şarkı yazarı/şarkıcı olarak ilk stüdyo albümü Sabah’ı 2015’te yayımladı. Bu albümü 2017’de Döngü ve 2020’de mektuplar izledi. Oscar Anton, Deeperise, Can Kazaz, Ahmet Ali Arslan gibi isimlerle işbirlikleriyle ve Gözleri Aşka Gülen, Bir Gün Beni Arzularsan Gel gibi yeniden yorumladığı şarkılarla adından söz ettirdi, 2020’de Biz Böyleyiz filminin müziklerini üstlendi.Farklı şehir ve mekanlarda konser vermeye devam eden Nilipek., şu sıra yeni şarkılarına yoğunlaşmış durumda.

Taner Yücel kimdir?

2005’te görsel sanatlar eğitimini yarıda bırakan Taner Yücel odağını profesyonel müzik kariyerine çevirdi. The Raws ve Jakuzi gruplarının eski üyesi olan Taner, Tuğçe Şenoğul, sinanılmaz, Hedonutopia, Lin Pesto ve Mabel Matiz gibi birbirinden farklı, bağımsız ve ana akım sanatçılar için aranjör, prodüktör ve besteci olarak çalışmaya ve işbirlikleri yapmaya devam ediyor. Son dönemde dikkatini çoğunlukla film ve dizi müziklerine yönelten sanatçı 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali (“Cemil Şov”, 2021) ve 41. İstanbul Film Festivali’nden (“Bana Karanlığını Anlat”, 2022) “En İyi Müzik Ödülü”ne layık görüldü. Tarz gözetmeksizin denemeye ve üretmeye devam ediyor.


1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir