Nilüfer Yıldırım, Galeri Diani ile Contemporary İstanbul 2019’da

Nilüfer Yıldırım, Galeri Diani ile Contemporary İstanbul 2019’da


İtalya Marangoni’de eğitimini tamamlayıp bir süre İstanbul’da çalışmalarına devam ettikten sonra A.B.D Brooklyn’de yaşamaya ve üretmeye başlayan Nilüfer Yıldırım, kendisini cezbeden renk, fon ve dokuları keşfederek çıktığı çağdaş sanat yolculuğunda figüratif ile soyut arasında yumuşak bir geçişle ilerliyor.

Galeri Diani ile bu sene 12-15 Eylül tarihleri arasında Contemporary İstanbul 2019’a katılacak olan Yıldırım; söylenemeyenleri, ifade edilemeyenleri renkler, dokular ve kompozisyon ile ifade edebildiğini ve bunu deneyimleyerek zamanla öğrendiğini aktarıyor. Hem figür hem de soyutlama unsurlarıyla, günlük gerçeklikler ile icat edilmiş dünyalar arasında geçiş yapıyor. Sanatçı, çalışma tekniğini sınırlandırmadan, akrilikten pastele ve mürekkebe birçok değişik malzemeyi ve dokuyu renkle harmanlayarak kullanıyor.

Nilüfer Yıldırım’ın Türkiye ve A.B.D.’de katıldığı ve açtığı sergiler, hem konsept hem de teknik olarak birbirini tamamlıyor ve aralarında bağlamlar oluşturarak sürekliliğini devam ettiriyor. Yapıtlarındaki referansları bazen ince ve belirsiz bazen de daha belirgin olmasına rağmen, yapıtları sürekli olarak doğayı anımsatıyor.

Galeri Diani sanatçısı olarak Contemporary İstanbul’a katılacak olan Nilüfer Yıldırım, sergisini “Night for Day” ve “We Should Meet in Water, You and I” serileri ile oluşturuyor. Her iki seri, sanatçının son sergisinde verilerini izleyiciye sunduğu konu ve tekniklerden kaynağını alıyor.

Night for Day” serisinde hayatta belli doygunluklara kavuşmak için belki birkaç kez dibe vurmak gerekliliğini ve buna dayalı olarak bazı güzellikleri ancak ‘Gecenin karanlığında’ idrak edilebileceğini siyah fon üzerinde oluşturduğu kompozisyonlarında ifadelendirmiş.

Night for Day
Night for Day

We Should Meet in Water, You and I” serisi ise konseptini suyun iletkenliğinden, saflığından ve temizliğinden alıyor. Bu alıntıyı bir metafor olarak kullanıp ilişkilerin saf, temiz, direkt ve her şeyin açıkça konuşulabildiği bir platform olması gerekliliğine işaret ediyor. Bu konsepti çok daha akışkan bir doku ile yeşil ve mavinin tonlarının ağırlıkta olduğu kompozisyonlarla sanatseverlere sunuyor.

We Should Meet in Water, You and I
We Should Meet in Water, You and I

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir