Nilüfer Yıldırım “Muse & Memory” Sergisiyle Galeri Diani’de

Eserleri ve modern tarzı ile sanatseverlerin ve koleksiyonerlerin son yıllarda özellikle yakından takip ettiği sanatçı Nilüfer Yıldırım’ın “Muse & Memory” sergisi 2 Nisan – 20 Nisan 2022 tarihleri arası Galeri Diani’de sergilenecek.

Nilüfer Yıldırım’ın 2 Nisan – 20 Nisan tarihleri arasında Galeri Diani’de açacağı “Muse and Memory” sergisi iki kavramdan oluşuyor.

Nilüfer Yıldırım, “Muse and Memory”  Sergisi
Nilüfer Yıldırım, “Muse and Memory” başlıklı resim sergisi Galeri Diani’de

“Muse” kavramı, belli belirsiz figürlerin kadınsı bir şekil sunduğu kağıt üzerine yağlı boya eserlerden oluşuyor. Bu çalışmalar, sanatçının otoportreleri veya ona ilham veren kişilerin portrelerini yansıtıyor adeta. Katmanları genel portrenin içinde beliren ve kaybolan farklı figürleri ve serbestlikleri ile hem gizemli hem de davetkar duruşları izleyiciyi karşılıyor. Bu seride izleyiciyi sanatçının yeşil, sarı ve mavi tonlu renk paleti bekliyor.

“Memory” kavramı sanatçının 2021’de başlayan ‘Garden of Memory’ serisindeki büyük ölçekli eserlerin devamını oluşturuyor. Çok daha küçük ölçekli olan Muse’ların serbestliğinin aksine, hakkı verilmiş bir disipline sahip olan bu eserler sanatçının ısrarlı sorgulamasını gözler önüne seriyor. Bu eserlerinde çizgiden yola çıkarak renk, biçim ve bütünü vurguluyor. Resimlerde tekrarlanan kontür benzeri çizgiler renklerin değişik varyasyonlarda birleşimleri ile bütünleşmesini sağlıyor. Teknik olarak bir farklılığa giderek tuval üzerine yumuşak pastel kullanıyor.

Nilüfer Yıldırım
Nilüfer Yıldırım

Nilüfer Yıldırım izleyiciye soyut ve figür arasında gezinen esrarengiz ve eşsiz bir görsel bileşen veriyor.

Nilüfer Yıldırım Hakkında

Nilüfer Yıldırım, İstanbul’da doğdu. Daha sonra, yirmili yaşlarının başında Milano’da grafik tasarım ve sanat tarihi okurken grafik tasarım öğretmeni tarafından resim yapmaya teşvik edildi. Sanat eğitiminin ardından İstanbul’da birkaç yıl geçirdikten sonra New York’a taşındı. Şimdi İstanbul ve Brooklyn arasında yaşıyor ve çalışıyor.

Eserleri, belli belirsiz figür ve soyutlamaları ile gündelik gerçeklikler ve icat edilmiş dünyalar arasında geçiş yapıyor. Genellikle varoluşun doğası üzerine fikirlerden ve duygu durumlarından esinleniyor. Manzaralardan, diğer insanlarla günlük karşılaşmalar, duygusal her türlü durum, özel ve nesnel öneme sahip her türlü an eserlerine konu olabiliyor. Konsept ve konular incelikli üzerine düşünülmüş olsa da, sürekli olarak doğayı anımsatıyor izleyicilere. Formlar, renkler ve dokular, gerçekçi, rasyonel açıklamalardandan uzaklaşıp daha derinden yankılanan duygusal haritaları ifade ediyor. Nilüfer Yıldırım sanata bakışını duyguların somutlaşmış hali olarak değerlendiriyor.


Galeri Diani

Bostanbaşı Caddesi No:3D Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir