Oddartspace Kapılarını ‘Aldatılmış Yuva’ İsimli Karma Sergiyle Açtı2006-2013 yılları arasında Fabrikartgrup Çağdaş Sanat Festivali’ni düzenleyen Kapadokya çağdaş sanat inisiyatifi Fabrikartgrup’un kurucu üyesi Kaan Sarı’nın Tekirdağ’da açtığı yeni inisiyatif alanı Oddartspace kapılarını ‘Aldatılmış Yuva’ sergisiyle açtı. Gökçe Hiçyılmaz, Soyhan Baltacı, Rıdvan Aşar, Ateş Alpar, Yekateryna Grygorenko, Yavuz Uzun, Ayşe Gürkaş, Adem Kipçak ve Deniz Yavuz’un eserlerinin yer aldığı sergide genç sanatçılar doğa ve kültür arasındaki çatışmayı beden, kimlik, kültürel mitler ve tabiat üzerinden öznel bakış açılarıyla yeniden bizlere sunuyorlar. Video, illüstrasyon, resim ve heykel çalışmalarından oluşan Aldatılmış Yuva sergisini 5 Aralık 2021 tarihine kadar Oddartspace’te ziyaret edebilirsiniz.

“Aldatılmış Yuva”

Bir zamanlar tüm sesler berraktı. Yaşam özgürce içine karıştığımız doğaydı, tendi, hayvandı, ağaçtı, okyanustu, yağmurdu. Yuvadan uzaklaştıkça ahengin sesleri yerini makinelerin seslerine bıraktı. Ağaçları susturduk, hayvanları susturduk, dağları ve okyanusları susturduk. Ütopyalar için bedenin ve ruhun hakikatini susturduk. Çıkıp geldiğimiz yuvanın parçalarını zifti bir karanlığın ıssız köşelerine dağıttık. Evrenin merkezine elde edilmesi imkânsız bir erk arzusu koyduk. Yüksek duvarlarla çevrili isli bir grinin ortasında içimizdeki sese yabancılaştık. Taştan evler betondan kentlere; yaşamı var eden doğa tüketilen bir kaynağa; meraktan doğan bilim ticaret sahasına; algımızı genişleten sanat anestezik bir şoka; birlikte yaşamayı kolaylaştıran toplumsallaşma baskı mekanizmasına dönüştü. Yoksa fani insanlık doğanın içinden çıkarak kendine yeni bir doğa inşa ederken yuvasına da fütursuzca ihanet mi etti? Büyüleyen renkleri, nefes kesen ufku, bereketli bir gezegenin büyüsünü ve dünyaya fırlatılmışların saf coşkusunu sentetik zevkler için mi takas etti?
(Metin: Gökçe Hiçyılmaz)

Sanatçılar

Gökçe Hiçyılmaz
Soyhan Baltacı
Rıdvan Aşar
Yekateryna Grygorenko
Ateş Alpar
Yavuz Uzun
Ayşe Gürkaş
Adem Kipçak
Deniz Yavuz

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.