Ödüllü Film ‘Maddenin Halleri’ 19 Haziran’da MUBI Türkiye’de

Ödüllü Film ‘Maddenin Halleri’ 19 Haziran’da MUBI Türkiye’de

Yönetmen ve sanatçı Deniz Tortum’un yenilikçi bakışı ve etkileyici görsel dünyasıyla 2020 festivallerinden ödüllerle dönmüş belgeseli “Maddenin Halleri”, 19 Haziran’da MUBI Türkiye’de çevrimiçi gösterime giriyor. Tortum’un babasının hekim olarak 30 yıl görev yaptığı ve kendisinin de dünyaya geldiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni adeta canlı bir organizmaya dönüştüren film; sağlık çalışanlarını, hastaları, kedileri, sokağı ve çok yakındaki Türkiye’yi izlerken, “ömürleri bittiği” gerekçesiyle yıkılan Cerrahpaşa binalarının son zamanlarını kaydederek de toplumsal bir hafızaya dönüşüyor. Boston Globe’un “Frederick Wiseman’ın ‘Hospital’i ile Lars von Trier’in ‘The Kingdom’ serisini karıştırsanız bu hipnotik ve unutulması güç film ortaya çıkardı” sözleriyle övdüğü film, Antalya Altın Portakal ve İstanbul film festivallerinde En İyi Belgesel Film seçilmiş, Engelsiz Filmler Festivali’nde de En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini almıştı. Türkiye’de çevrimiçinde yalnızca MUBI Türkiye’de gösterilecek olan “Maddenin Halleri”, yazın gerçekleşecek özel gösterimlerle seyircisiyle sinemalarda da buluşacak.

Filmmaker Magazine’in 2019’da “Bağımsız sinemanın 25 Yeni Yüzü” arasında gösterdiği, “Zayiat” (2013) ve “Anadolu Turnesi” (2018) filmlerinin yanı sıra Sanal Gerçeklik (VR) çalışmalarıyla da tanıdığımız yönetmen ve sanatçı Deniz Tortum’un yazıp yönettiği “Maddenin Halleri”; Türkiye’nin en önemli sağlık kuruluşlarının başında gelen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor seyirciyi. Hastanenin koridorlarında, ameliyathanelerde, doktorların dinlenme odalarında ve hatta morgunda gezen kamera, birbirinden renkli karakterler geçidi sunarken, türlerin ve film tekniklerinin birbirine karıştığı hibrit yapısıyla da şaşırtıcı bir izleme deneyimi sunuyor. Filmin görüntü yönetmenliğini de üstlenen Tortum; Bilgisayarlı Tomografi (BT), Manyetik Rezonans (MR) gibi görüntüleme yöntemlerini de kullanarak, Cerrahpaşa’nın mimarisini lazer tarayıcılarla üç boyutlu bir nokta bulutuna dönüştürüyor.

“Hipnotik ve unutulması güç film”
Boston Globe’un “Frederick Wiseman’ın ‘Hospital’i ile Lars von Trier’in ‘The Kingdom’ serisini karıştırsanız, ortaya Deniz Tortum’un bu hipnotik ve unutulması güç filmi ortaya çıkardı” sözleriyle övdüğü film, geçen yıl dünyanın en önemli belgesel film festivallerinden Dokufest’in Balkan bölümünde yarışmış, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Özgün anlatımı, yenilikçi görselliği, görünmeyeni görünür kılması” gerekçesiyle En İyi Belgesel Film Ödülü’nü kazanmıştı. İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Belgesel Film seçilen “Maddenin Halleri”, Engelsiz Filmler Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini, A.B.D. prömiyerini yaptığı Imagine Science Film Festivali’nde de Labocine Özel Mansiyon Ödülü’nü kazanmıştı.

Yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu, Öykü Canlı ve Aslı Erdem’in, ortak yapımcılığını ise Fırat Sezgin’in üstlendiği “Maddenin Halleri”nin kurgusunu Sercan Sezgin, müziklerini Alican Çamcı, renklerini James Norman, ses tasarımını da Ernst Karel ile Yalın Özgencil yaptı.

Ayrıntılı bilgi için: phasesfilm.com

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir