Odunpazarı Modern Müze yeni sezon için kapılarını açtı

Japon ve Osmanlı mimarisinin esintilerini taşıyan Odunpazarı Modern Müzesi Eskişehir’de kapılarını açtı.

Açılışla birlikte, küratörlüğünü Haldun Dostoğlu’nun üstlendiği sergi ve günümüzün en yetenekli bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV’ün müzeye özel ürettiği enstalasyon çalışması da görücüye çıktı.

Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca’nın kuruculuğunu yaptığı Odunpazarı Modern Müze (OMM), Eskişehir’i güçlü kültür ve sanat şehirleri arasına sokmaya aday gözüküyor.

Tanabe Chikuunsai IV’ün mekana özel yerleştirmesi 8 Eylül 2020’ye kadar ziyarete açık.

Tanabe Chikuunsai

Japonya’nın en tanınmış bambu ustası ailelerinden birinden gelen Chikuunsai IV, bambu sanatını çocukluğundan itibaren aynı zamanda ustası olan babasından öğrendi. Tokyo Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin heykel bölümünden 1999’da mezun olduktan sonra çalışmalarını Osaka’da devam ettirdi.

Chikuunsai ailesinden gelen bambu sanatçıları, her kuşakta, bir yandan bu geleneksel sanatı korurken, bir yandan da eserlerine özgün bir teknikle farklı bir boyut getirmeleriyle tanınıyorlar. Chikuunsai IV, payına düşen farkı geleneksel bambu sepet örme tekniklerini mekana özgün büyük boyutlu yerleştirmelere taşıyarak ve bambu sanatına uluslararası bir tanınırlık kazandırarak yarattı.

Chikuunsai IV, OMM için Japonya’nın yalnızca Kochi bölgesindeki bir dağda yetişen “kaplan bambu” türünü kullandığı yerleştirmesini anlatırken, “Doğadaki dört elementi tema olarak aldım,” diyor. “Su, ateş, hava ve toprak. Beşinci element ise boşluk, ona kimimiz evren, kimimiz uzay diyoruz. Eskişehir’e seyahatlerimde ve burada geçirdiğimiz iki haftada karşılaştığım insanlar, onlarla etkileşimim, beşinci elementin bir parçası oldu.”

Tanabe Chikuunsai IV’ün eserleri, aralarında British Museum, Victoria and Albert Museum ve Metropolitan Museum of Art’ın da olduğu 21 müzenin kalıcı koleksiyonunda yer alıyor.

Odunpazarı Modern Müze

Giriş: Öğrenci 15TL/ Tam 20TL/ Grup 18TL

Salı-Cumartesi 10:00-18:00

OMM üyeleri, engelliler, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri, basın mensupları müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

www.omm.art

Şarkiye Mah. Atatürk Bul.

No: 37, Odunpazarı

Eskişehir, Türkiye

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.