Oğuz Yalım “Kaçış Noktası” Sergisi Ziyarete Açıldı

Kale Grubu’nun başlattığı, “İyi Bak Dünyana” hareketi kapsamında disiplinlerarası üretim ve buluşma platformu olarak hayata geçirilen Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), dünyanın sanat ve tasarımla daha iyi bir yer olacağına inanıyor ve bu anlayışla sosyal fayda yaratan fikirlerin savunuculuğunu yapmaya devam ediyor.

Sürdürülebilirliği odağına alan KTSM, Kalebodur desteğiyle 14 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında İç Mimar, Sanatçı Oğuz Yalım’ın, seramik atıklarıyla ortaya koyduğu eserlerden oluşan “Kaçış Noktası” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

"Kaçış Noktası" sergisinden
“Kaçış Noktası” sergisinden

Sanatçı Oğuz Yalım’ın, Kalebodur’un inovatif ürünü Kalesinterflex’in üretiminde ortaya çıkan atık malzemeleri kullanarak hazırladığı eserler, “sürdürülebilir sanat”ın özgün birer örneği olarak sanatçının 9. Solo sergisi “Kaçış Noktası”nda sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

En büyük porselen seramik olmasının yanı sıra, çevreye duyarlı bir teknoloji ürünü olan Kalesinterflex malzemesini sanat ile buluşturarak yeniden yorumlayan İç Mimar, Sanatçı Oğuz Yalım’ın sürdürülebilir sanat eserlerinden 13’ü KTSM’de sergilenecek.

Sanatçının “Saat Sabahın 25’i” adlı eseri ise Salt Galata’da bulunan Neolokal restoranın terasında yer alacak. Yarı uyanık, yarı uykulu, yarı gerçek ve gerçeküstü ile zamansız bir yolculukta olmayı anlatan eser 16 Eylül’den itibaren binanın farklı katlarından izlenebilecek.

Sergide, Kalesinterflex’ten üretilmiş 60×60 cm boyutlarında 12 adet eser ve yine aynı malzemeden üretilerek oluşturulmuş 120×185 cm ebadında 1 eser sergilenecek. 13 eserin isimleri ise şöyle: Günün Rotası, Rüyanda Görürsün, Anlık Bir Buluşma, Tersim Döndü, Damsız Girilmez, Kaybolmadan Önce, Yukarı Mahalle, Keyifli Bir Yalnızlık, Ergen Cepheler, Havalı Sokaklar, Sen Bir de İçimi Gör, Bir ile Çok, Saklambaç.

Kalesinterflex’i yepyeni bir formata sokarak eserlerine yansıtan Oğuz Yalım, sergiyle ilgili; “Kompozisyonlarım kaçış noktaları ile doludur. Ancak bu noktalar; resimlerimin içinde bulunabilecekleri gibi, çoğu zaman resimlerimin dışındadırlar ve bunların nerede oldukları bilinmez. Tuval üzerine yapmış olduğum çalışmalarımdan bazılarını Kalesinterflex’in renk, doku ve yapısal özelliklerine göre yeniden yorumladık. Kaleseramik ile birlikte artmış olan parçalardan yepyeni “Kaçış Noktaları” arayarak yeni bir yola çıktık” dedi.

Etkileşim masasında kendi eserlerini oluşturma imkânı

Sergi alanında yer alacak “Kaçış Noktası” etkileşim masasında, ziyaretçilerin kendi panolarını oluşturmaları için eserlerde kullanılan özel kesim seramik parçaları bırakılacak. Bir nevi ziyaretçiler, sergi salonuna yerleştirilen masa üzerindeki geometrik parçaları kullanarak kendi kaçış noktalarını arayabilecek.

Oğuz Yalım Hakkında

1993 Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarım mezunu olan Oğuz Yalım 1996 yılından beri eşi ve ortağı Ece Yalım ile birlikte ARTFUL İç Mimarlık ve Ürün Tasarımı firmasını yönetmektedir. Yalım ayrıca Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve TED Üniversitesi İç Mimarlık Bölümlerinde yarı zamanlı eğitmenlik yapmaktadır.

2017 yılının başından itibaren, mesleki ve eğitmenlik hayatı ile paralel olarak devam ettiği Resim çalışmaları üzerine yoğunlaşan Yalım, 25 yıldır biriktirmiş olduğu tüm merak, tecrübe, gözlem ve hobileri doğrultusunda farklı temalar üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Sergi, Pazartesi ve resmi tatil günleri dışında her gün 10.00 – 19.00 arası açıktır.


Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM)

Azapkapı Mahallesi, Hediye Sok. No:6, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar