OKUYAY Platformu 24 Aylık Faatliyet Sonuçlarını Açıkladı

OKUYAY Platformu 24 Aylık Faatliyet Sonuçlarını Açıkladı


Türkiye Yayıncılar Birliği’nin hayata geçirdiği OKUYAY Platformu’nun (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), AB hibesi kapsamındaki 24 aylık yoğun çalışmalarının sonuçları, online olarak gerçekleşen Sonuç Toplantısı’nda açıklandı. Önemli konuşmacıların yer aldığı OKUYAY Platformu Sonuç Toplantısı, çalışmaların yarattığı olumlu etkiyi rakamlarla gözler önüne serdi. 4 farklı bölgede gerçekleştirilen 6 pilot proje ve 50’nin üzerinde farklı faaliyetle milyonlarca kişiye ulaşan OKUYAY Platformu çerçevesinde; dünyanın ve Türkiye’nin farklı noktalarında okuma kültürü alanında kurumlar, STK’ler, aktivistler ve gönüllüler arasında önemli ağlar ve ortaklıklar kuruldu. Bu alanda başvuru kaynağı niteliğinde yayınların da üretildiği proje kapsamında ayrıca okuma kültürünün oluşturulması ve geliştirilmesindeki sorunların aşılması için kamuya sunulmak üzere bir yasa/yönetmelik taslağı hazırlandı. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin çatısı altında faaliyetlerine devam edecek OKUYAY Platformu’nun sürdürülebilirlik hedefleri de toplantıda paylaşıldı ve projenin sahiplenilmesi çağrısında bulunuldu.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin OKUYAY Platformu, ülkemizde okuma kültürüne yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı projelerden biri. Hibe kapsamındaki 24 aylık faaliyetini tamamlayan OKUYAY Platformu, 12 Ocak 2021 Salı günü online olarak gerçekleşen Sonuç Toplantısı’nda çalışmaları sonucunda elde edilen verileri ve hazırlanan kaynakları kamuoyuyla paylaştı. Toplantıda, OKUYAY Platformu’nun 24 aylık faaliyeti sonucunda elde edilen uygulama sonuçları;

  • Etkin ve güçlü ortaklıklar ve ağlar kurulması
  • Önemli araştırmaların toplumun hizmetine sunulması
  • Topluma hizmet eden kapsamlı kaynakların oluşturulması
  • Milyonlarca kişiye ve çocuğa ulaşılması
  • Bir seferberlik çağrısı yapılarak sesli okuma günüyle örnek uygulamasının yapılması
  • Pilot projelerle iyi örnekler yaratılması
  • “Okuma Kültürünü Geliştirmek İçin Kamu Ne Yapmalı?” kampanyası başlatılarak kamu otoritelerine sunmak üzere yasa/yönetmelik taslak öneriler listesi hazırlanması maddeleriyle özetlendi.

İki yıllık süreçte üretilen materyallerle ilgili bir sunum gerçekleştiren OKUYAY Platformu Sektör Uzmanı Sevengül Sönmez, platformun ürettiği bu yayınların uzun yıllar boyunca okuma kültürü alanında yapılacak çalışmalar için başvuru kaynağı olacağına dikkat çekti. Proje süresince farklı içerikte üretilen materyal toplamı 52.000 adet oldu. “Okuma Kültürünü Geliştirmek İçin Kamu Ne Yapmalı? Sorunlar – Çözümler – Öneriler” başlıklı OKUYAY Platformu Yasa / Yönetmelik Taslağı’nın, Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Kılavuzu’nun, Okuma Kulüpleri Kitapçığı’nın ve Okuma Kültürü Kitapçığı’nın da aralarında bulunduğu tüm kaynaklara dijital formatta okuyayplatformu.com/yayinlar adresinden ulaşılabiliyor.

Projenin iştiraklerinden biri olan, Almanya Stiftung Lesen (Okuma Vakfı) CEO’su Dr. Joerg Maas, Stiftung Lesen ve çalışmaları hakkında bilgi aktararak OKUYAY Platformu’nun kısa sürede organize ettiği Sesli Okuma Günü’nün yarattığı etkiyi çok olumlu bulduğunu belirtti.

OKUYAY Platformu’nun Proje Koordinatörü Ebru Şenol tarafından yapılan sunumda ise; OKUYAY Platformu’nun 24 aylık proje süresince Türkiye’de 134 sivil toplum örgütü ve inisiyatife doğrudan; 350’sine ise dolaylı yollardan ulaştı. Pandemi öncesinde 4 farklı ülkeye çalışma ziyaretleri gerçekleştiren proje ekibi, halihazırda Avrupa’da okuma kültürünün yaygınlaştırılmasında çok önemli rol oynayan 40 kurumla birebir temasta bulundu. Farklı mecralardan yürütülen tanıtım faaliyetleriyle milyonlarca kişiye, desteklenen pilot projelerle doğrudan 16 bine yakın çocuğa ve yetişkine ulaşıldı. Adana, Ankara, İstanbul ve Konya olmak üzere 4 farklı bölgede hayata geçirilen 6 pilot projeyle 70 bini aşkın kişiye ise dolaylı olarak ulaşılırken yaklaşık 500 bin sosyal medya erişimi sağlandı. OKUYAY Buluşmaları ve OKUYAY Konuşmaları üst başlıklarıyla gerçekleştirilen 25 etkinliğe toplam 899 kişi katıldı.

OKUYAY Platformu tarafından hazırlanan videoların da eşlik ettiği OKUYAY Platformu Sonuç Toplantısı’nın tamamı, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin YouTube hesabından izlenebilir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.