”OMAR VE BİZ” Mart Ayında 6 Uluslararası Festivale Katılıyor

''OMAR VE BİZ'' Mart Ayında 6 Uluslararası Festivale Katılıyor


Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı, Kültür Bakanlığı destekli ve TRT ortaklığı ile çekilen OMAR VE BİZ güncel hikayesinde barındırdığı çatışmayı “önyargılar ve iletişimsizlik” üzerine sorduğu evrensel sorular ve politize olmadan sanatsal derinlik ile anlatarak uluslararası sanat severler tarafından taktir toplamaya devam ediyor.

5 Mart’ta Portekiz’de Fantasporto Directors Week – Yönetmenler Haftası’nda yarışacak, 17-18 Mart’ta Bulgaristan’da düzenlenen 24.Sofya Film Festival / Balkan Filmleri yarışmasında yönetmenlerin katılım ve söyleşisi ile gösterilecek,

Aynı hafta Hindistan’da gerçekleştirilecek Habitat Uluslararası Film Festivali Resmi Seçki de yer alacak, 20-29 Mart’ta Almaya’da düzenlenen Nürnberg Türk Film Festivali / Onat Kutlar İnsan Hakları Yarışması’nda yer alacak. 27 Mart – 29 Mart – Amerika’da düzenlenen Boston Turkish Film Festivali Resmi Seçkisinde Boston Müzesi’nde gösterimi yapılacak, Film bu etkinlikle eş zamanlı 29 Mart’ta NEPA Film Festivali’nde Pensivlanya’da da gösterilecek.

ÖZET:

İsmet (Cem Bender) uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerdir. İletişim kurmakta zorlanan yapısı sebebiyle oğlu Kemal (Ushan Çakır) kendisinden kaçarak Amerika’ya gitmiştir. Karısı Fetihe (Uygar Tamer) de oğlunun yanına gitmek istiyordur.

Türkiye-Yunanistan sınırındaki yazlık bir sitede kışın da yaşamaya devam eden İsmet, komşusu Sabri (Menderes Samancılar)’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evinde misafir etmeye başlamasıyla kendisini beklemediği olaylar içinde bulur.

Yaşadığı insani tecrübe Ismet’in politik bakış açısı ve önyargılarıyla yüzleşmesini sağlayacaktır.

Filmin ana karakterleri *Omar ve *Mariye Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan (*Taj Sher Yakub ve *Hala Alsayasneh) Suriye’li iki göçmen oyuncu tarafından canlandırmaktadır.

Künye

Yapımcı: Mehmet Bahadır Er
Yönetmen: Maryna Er Gorbach & Mehmet Bahadır Er
Senaryo: Mehmet Bahadır Er
Görüntü Yönetmeni : Aydın Sarıoğlu

Oyuncular

Cem Bender,Taj Sher Yakub,Menderes Samancılar,Hala Alsayasneh,Uygar Tamer,Ushan Çakır,N’Sele Celia Sophie,Timur Ölkebaş,Ali Emrah Doğan,Volkan Girgin,Sedef Girgin,Savaş Sezer

Paylaşın!

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.