“OMAR VE BİZ”e Bir Ödül De Arjantin’den

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı, Kültür Bakanlığı destekli ve TRT ortaklığı ile çekilen “OMAR VE BİZ” başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Arjantin’de bu yıl 6.sı düzenlenen FECSC – Santa Cruz Uluslararası Film Festivali “En İyi Film” ödülüne layık görüldü. (Festival De Cine De Santa Cruz) “Omar ve Biz” aile içi ilişkiler, yalnızlık ve önyargıları konu ettiği güncel hikayesini evrensel sorular ve politik alt metni sanatsal derinlik ile anlatarak uluslararası festivaller tarafından takdir edilmeye devam ediyor.

Film önümüzdeki aylarda CGV Mars Film Dağıtımı ile seyrciyle buluşacak.

OMAR VE BİZ

İsmet (Cem Bender) uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerdir. İletişim kurmakta zorlanan yapısı sebebiyle oğlu Kemal (Ushan Çakır) kendisinden kaçarak Amerika’ya gitmiştir. Karısı Fetihe (Uygar Tamer) de oğlunun yanına gitmek istiyordur.

Türkiye | Yunanistan sınırındaki yazlık bir sitede kışın da yaşamaya devam eden İsmet, komşusu Sabri (Menderes Samancılar) ’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evinde misafir etmeye başlamasıyla kendisini beklemediği olaylar içinde bulur. Yaşadığı insani tecrübe Ismet’in politik bakış açısı ve önyargılarıyla yüzleşmesini sağlar.

Filmin ana karakterleri *Omar ve *Mariye Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan (*Taj Sher Yakub ve *Hala Alsayasneh) Suriye’li iki göçmen oyuncu tarafından canlandırmaktadır.

Omar ve Biz’in şimdiye kadar aldığı ödüller:

  • 35.Varşova Film Festivali – Ekümenik Jüri En İyi Film (Polonya)
  • 7.Kayseri Film Festivali / En İyi Film & En İyi Yönetmen
  • 9.Malatya Film Festivali / Halk Oylaması En İyi Film & En İyi Senaryo
  • 6.Santa Cruz Uluslararası Film Festivali – En İyi Film (Arjantin)
  • 40.Fantasporto Film Festivali / En İyi Erkek Oyuncu (Portekiz)
  • 7.Antakya Film Festivali / En İyi Erkek Oyuncu
  • 6. Boğaziçi Film Festivali / Lab / Work in Progress Platformu / CGV Mars Film Dağıtım Ödülü

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.