One Arc Gallery, Ahmet Sarı’nın ‘Uyurgezer’ Başlıklı Sergisini Ağırlıyor

One Arc Gallery, 12 Şubat – 31 Mart tarihlerinde Ahmet Sarı’nın ‘Uyurgezer’ başlıklı solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanat tarihçisi Hatice Utkan Özden’e göre Ahmet Sarı eserlerinde bizlere nesnelerin tarih içindeki anlamsal değişimlerini gösterir ve onların yeniden ve defalarca değişime uğrayan, klasik antikitenin diyarından dilimizin ucuna anlamlandırılmaya kadar gelişine tanıklık ederiz. Böylece, onun resimlerinde, yeni bir sözcük ya da daha doğru ifadesiyle yeni bir dil yaratmak için farklı görsel şifreleri keşfederiz. Bu keşif hiç bitmez, süreklilik taşıyan şiirsel bir ifadeye dönüşür. Bir zamanlar medeniyetlerin kullandığı nesneler, önce sanatçının eserine yansır, sonra yeni bir dil ifadesi olarak izleyiciye bütünsel bir şiir gibi uzanır.

Ahmet Sarı, Stones, 2022
Taşlar/ Stones, Doğal taş üzeri mürekkep / Ink on natural stone 27×18 cm, 2022

Yazarın ifadesiyle Ahmet Sarı için uyurgezer kelimesi içinde birçok şey saklı. Sanatçı, bilerek cahil bırakılmış, sistemin alt üst olmasına gözünü kapamış toplumun kültürünü anlatmaya çalışıyor ve sergideki eserlerinde nesneleri en ince detayına kadar resmederek medeniyetlerin yoksun kaldığı gerçekleri gözler önüne seriyor. İçinde yaşadığımız uyurgezerliği fark ettirmek için bir tür ışık yakıyor. Bir yandan bu uyurgezer durumu eleştirirken, diğer yandan ise bu konudaki farkındalıksızlığa gönderme yapıyor ve aslında tam tersi bir durumu resminde işte her şey burada dercesine beyaz üzerine kullandığı mürekkeple nesneleri yeniliyor ve gösteriyor.

Pierre Bourdieu’nun felsefesinin tam ortasında duran kültürlerin bir araya gelmesi ve ayrışması konusunda etkin rol oynamış olan ‘Habitus’ kavramına yeniden bakmak ve kavramak Uyurgezer sergisindeki nesnelerin anlamlandırılması için doğru bir yol açabilir. İçinde doğduğumuz ve bildiğimizi sandığımız kültür bilgisi sayesinde düşünme, hissetme yetilerimiz gelişirken, bu tür nesnelerin varoluşunu sorgulamadan aldığımız bilgiyi kullanan toplumlar içinde yaşıyoruz. Habitus tüm toplumsal pratikleri, dili ve ifade yöntemlerini içine alırken, toplumsal alanda neyi nasıl algılamamız gerektiğini de belirler. Kültürel yapılarda habitus ile öznel süreçlerimiz, nesnel toplumsallaşma süreçlerine döner.

Ahmet Sarı’nın sanatı ve ifade yöntemleri Uyurgezer sergisinde olduğu gibi sorulması gereken soruları sormamız ve Habitus’u sorgulamamız için yeni bir kapı açabilir. Nesnelerin gelişimi ve onların kültürel bağlamda yeni ifadeler bulması için Ahmet Sarı’nın keşfettiği bu yeni dili kullanarak yola çıkarız. Belki de, ancak o zaman gerçek bilgiye ulaşmak ve özgürleşmek mümkün…

Ahmet Sarı’nın Uyurgezer başlıklı sergisi 12 Şubat 2022 – 31 Mart 2022 tarihleri arasında One Arc Gallery’de ziyaret edilebilir.


Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cad. 46-50 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.