OneArc Galeri Hakan Özer’in Kişisel Sergisini Ağırlıyor

“Bir Parça Tebessüm” 22 Mart – 13 Mayıs 2023 Tarihleri Arasında OneArc Galeri’de

OneArc Galeri, 22 Mart – 13 Mayıs 2023 tarihleri arasında Hakan Özer’in “Bir Parça Tebessüm” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Hakan Özer, "Bir Parça Tebessüm" sergisi
Hakan Özer, Hüseyin Bey, k.ü.y.b. 25×32,5cm, 2022

Yalnızlık nedir ya da kalabalıklar? Veyahutta kalabalıklar içinde yalnız bir başına olmak? Yalnız olmak ve yalnız kalmak farklıdır, birisi tercihen diğeri ise zorunlu bir gerçekliktir.

Hakan Özer’in “Bir Parça Tebessüm” adını verdiği sergisi salgın döneminin münzevilik anlarına dair bir anılar silsilesini karşımıza çıkarır. Özer’in resimlerinde karşımıza çıkan yüzler sıklıkla sanatçının yaşamında olan, görüştüğü, an’lar biriktirdiği bir döngünün sonucu olarak izlenir. Salgının zorunlu kapanışı bu sık görüşmelere ket vurup, anı-hafıza konusunu daha yoğun biçimde gündeme getirmiştir. Geçmişin güzel, ılık ve keyifli anları Özer’in zihninde gülümseyerek anımsanan dolu bir kutu bellek nesnesi olarak izlenir. Zorunlu kapanışın ardından kısa bir zaman öncesinde çoğu zaman yan yana olabilen bu sıcak yüzler uzakta bir anıya dönüşerek sakin ve hoşnut geçen demlerin bir izlencesidir.

Özer, yağlı boya kâğıdı yüzeyinde boyanın en hafif, akışkan halini kullanarak şiirsel, pastoral resimler yapar. Renkler olabildiğince şeffaf, geçirgen ve akışkandır. Boya ve fırça kullanımındaki minik dokular, izler o kadar hafiftir ki kişinin resmi kendisinin reel bir yansımasına dönüşür. Üç boyuttan iki boyuta geçmiş, yaşayan, canlı ve sakin bir çift göz gülümseyerek karşımıza çıkar. Tuhaf bir gerçeklikler çağı içinde tebessüm eden yüzler, geçmişteki anılar üstünden zamanın akışı içinde erir, ilişkiler, mesafe ve anı öbekleri ekseninde lirik ve içten bir kucaklama olarak karşımıza çıkar. -Melike Bayık

Hakan Özer’in Bir Parça Tebessüm başlıklı kişisel sergisi 22 Mart – 13 Mayıs 2023 tarihleri arasında
OneArc Galeri’de izlenebilir.


OneArc Galeri

Mumhane Caddesi, No:50, Kat:1, Karaköy/İstanbul


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir