Online gezilebilen müzeler

Corona virüs (COVID-19) salgını nedeniyle dünya genelinde alarm verilmiş durumda. Ülkeler sınırlarını kapattı. Pek çok ülkede bir kentten bir kente gitmek dahi yasak. Konserlerin, maçların iptal olduğu şu dönemde müzeler de kapalı. Evde sıkılmadan pek çok müzeyi, kendi internet adreslerinden online gezebilirsiniz.

Ayasofya , İstanbul
Türkiye’nin en çok ziyaret edilen mekanı olan Ayasofya’yı online olarak sanal turla gezmek mümkün.

Askeri Müze – Harbiye / İSTANBUL
Askerî Müze, İstanbul’un Harbiye semtinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan, 54.000 m²lik bir alan üzerinde kurulu 18.600 m²lik binasıyla bir yapılar kompleksidir.

Pera Müzesi, İstanbul
İstanbul’un en önemli müzelerinden biri olan Pera Müzesi’ni online olarak gezmek mümkün.

Ulusal Antropoloji Müzesi, Mexico City
1964 yılında inşa edilen bu müze, Meksika’nın İspanyol öncesi mirasının arkeolojisine ve tarihine adanmıştır. 23 sergi odası ise Maya uygarlığınınkiler bile dahil olmak üzere önemli antik eserler ile dolu.

Uffizi Galerisi – Floransa
Bu az bilinen galeri, İtalya’nın en ünlü ailelerinden olan Mecidi ailesinin sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bina 1560 yılında Giorgio Vasari tarafından özel olarak Cosimo I de’Medici için tasarlandı. Ancak herkes salonlarını artık dünyanın herhangi bir yerinden gezebilir.

Louvre Müzesi, Paris
Dünyanın en çok ziyaretçi çeken müzesi olan Louvre Müzesi, corona virüs salgını nedeniyle kapalı. Dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Louvre da resmi sitesi üzerinden sanal turla gezilebiliyor.

Kolezyum, Roma
Roma, corona virüs salgınından en çok etkilenen yerlerin başında. Ülke genelinde ilan edilen karantina hayatı durma noktasına getirmiş durumda. Bununla birlikte kentteki önemli turistik alanları sanal turla gezmek mümkün. Bunlardan biri de tarihi kolezyum.

Metrpolitan, New York
New York’un en önemli müzelerinden biri olan Metropolitan Museum da bu süreçte online olarak gezilebilecek yerler arasında.

Stonehenge, İngiltere
İngitlere’de bulunan Stonehenge, dünyanın en eski yapılarından biri. Göbekli Tepe’nin keşfiyle “bilinen ilk” olma unvanını kaybeden Stonehenge’i online gezmek mümkün.

Machu Picchu, Peru
Peru’da Ant Dağları eteklerinde bulunan bu antik kent 20. yüzyılın başına kadar bilinmiyordu. Ulaşması zor bu antik kenti online olarak gezebilirsiniz.

Piramitler, Kahire
Mısır’ın en önemli turistik yapıları olan Piramitleri, internetteki resmi sitesinde online olarak gezmek mümkün.

Solomon Guggenheim, New York
New York’un önemli sanat duraklarından biri olan Solomon Guggenheim da online olarak gezilebiliyor.

Van Gogh Müzesi, Amsterdam
Amsterdam’ın en önemli müzelerinden biri olan Van Gogh Müzesi, bu süreçte online gezebilme imkanı sağlıyor.

British Museum, Londra
Corona virüse karşı gerekli önlemleri almamakla eleştirilen İngiltere’nin başketi Londra’daki British Museum’u online gezebilirsiniz.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar