‘Our Ark’ Türkiye’de İlk Kez İstanbul Film Festivali’nde

OUR ARK Film
OUR ARK

Filmmaker Magazine‘in 2019’da “Bağımsız sinemanın 25 Yeni Yüzü” arasında gösterdiği, “Zayiat” (2013), “Anadolu Turnesi” (2018) ve “Maddenin Halleri” (2020) gibi ödüllü filmlerinin yanı sıra Sanal Gerçeklik (VR) çalışmalarıyla da tanıdığımız yönetmen ve sanatçı Deniz Tortum’un İngiliz asıllı sanatçı Kathryn Hamilton ile birlikte yönettikleri kısa belgesel “Our Ark”, Türkiye’de ilk kez 41. İstanbul Film Festivali kapsamında seyirciyle buluşuyor. 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde gerçekleşecek festivalin Ulusal Kısa Film Yarışması’nda jüri karşısına çıkacak film, 13 Nisan Çarşamba günü saat 13:30’da Nişantaşı City’s Sineması’nda, 16 Nisan Cumartesi günü ise saat 16:00’da Kadıköy Sineması’nda, yönetmenlerin de katılımıyla gösterilecek.

Dünyanın yedeği, kim ve ne için?

Dünyadaki her hayvanın 3 boyutlu kopyalarını yaparak bir tür sanal Nuh’un gemisi yaratan bir şirketin çalışmaları ile başlayan “Our Ark”, bu dijital kayıt sürecini görsel bir deneme için başlangıç noktası olarak kullanıyor. Hayvanları, bitkileri ve nesneleri tarayarak yedeklemeye çalışan teknoloji uzmanlarından başlayarak, dünyanın bir simülasyondan ibaret olduğuna inanan güç sahiplerine ve içinde yaşamaya başladığımız sanal dünyaların ilk adımlarını atan bilim insanlarına uzanan bir evrende yolculuğa çıkaran bu hipnotik ve lirik film, tüm dünyanın bir tür yedeğini almaya çalışan insanlığın peşinde, bütün bu dijital arşivlerin kim ve ne için yapıldığını sorguluyor.

OUR ARK Poster
OUR ARK

‘Our Ark’ ABD, Hollanda ve Litvanya’da

Dünya prömiyerini Imagine Science Film Festivali’nde yapan ve Hollanda’da IDFA – Amsterdam Belgesel Film Festivali’nde(tıklayınız) yarışan film, Mart ayında San Francisco’nun önemli sinemateklerinden BAMPFA’da gösterilecek. ABD gösterimlerine Museum of the Moving Image (MOMI)(tıklayınız), True/False Film Festivali(tıklayınız) ve Environmental Film Festivali(tıklayınız) ile devam edecek film, İskoçya’da Glasgow Kısa Film Festivali’nde(tıklayınız) gösterilecek. Film ayrıca, Mart ayında Litvanya’da Vilnius Film Festivali’nde(tıklayınız), Nisan’da da Hollanda’da Go-short Kısa Film Festivali’nde(tıklayınız) yarışacak.

Deniz Tortum ve Kathryn Hamilton’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını ise Fırat Sezgin’in üstlendiği “Our Ark”ın kurgusunu Sercan Sezgin, ses tasarımını ve müziklerini Alican Çamcı yaptı.

OUR ARK Fragman

Ayrıntılı bilgi için: instituteoftime.com/ourark

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir