Ozan Tekin’in “Anarya” Adlı Piyano Albümü Çıktı!

Ozan Tekin’in geriye doğru bir göç hikayesini anlattığı albümü “Anarya”, Gülbaba Records etiketiyle yayında!

Ozan Tekin’in Anarya’da geriye doğru bir göç hikayesini anlattığı müzikal yolculuğu Köln’de başlayıp İstanbul’a uğruyor ve memleketi Adana’da son buluyor. “Geri geri hareket etmek” anlamına gelen anarya gitmek, Tekin’in memleketi Adana’ya özgü yerel bir deyim. “Anarya” ise Tekin’in son yerleştiği şehir Köln’den doğduğu şehre doğru geri göçme denemesinin mecazi ifadesi.

Anarya Albüm Kapağı
Anarya Albüm Kapağı

Albümdeki her bir parça, Tekin’in bu üç şehirdeki anılarını yankılayan birer ses hikâyesi. “Anarya”, Tekin ve duvar piyanosunun karşılıklı birbirini akort ettiği bir sürecin ürünü. Almanca’da stimmung diye ifade edilen nev’i şahsına münhasır hadisenin sanatsal bir temsili; kişisel ve enstrümental ifadelerin dışa vurduğu gam, duygulanım ve atmosferlerden mürekkep bir müzik şeridi.

Ozan Tekin Hakkında

Köln’de yerleşik besteci ve prodüktör Ozan Tekin, çağdaş klasik piyano kompozisyonlarının içinde bulunduğu, üç bölümden oluşan “Anarya” albümünü İstanbul menşeili Gülbaba Records etiketiyle yayınladı. Parçaları BBC6, KEXP gibi dünyaca ünlü radyolarda çalındı. Tekin’in ambient ve deneysel kompozisyonlarından oluşan ilk albümü “Pillars of Salt”, Ekim 2019’da Köln menşeili plak şirketi NOORDEN etiketiyle yayınlanmıştı. Seyrek Rıfat adıyla ürettiği “Ayrık” isimli EP’sini 2017 yılında yayınlayan Tekin, solo çalışmalarının yanı sıra, Türkiye’de ve Almanya’da pek çok tiyatro, performans, film ve televizyon yapımına müzik ve ses tasarımı yapıyor.

“Anarya”yı dinlemek için tıklayınız.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.