Özgürlük Bulutu

Özgürlük Bulutu


Eğitimci yazar Hüseyin Özübek’in içinde farklı hikayelere yer verdiği, çocukların içini ısıtan, zaman zaman kederlendiren ve bir solukta okunan kitabı Özgürlük Bulutu, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’tan çıktı.

Özgürlük Bulutu, Küçük Yaprak, Kartopu Savaşı, Meraklı Zikzak, Tombiş: Sevgi Masalım hikayelerinin bulunduğu bu kitapta çocukluğun anlatılmaz tadını anımsamak, sevgiyi yeniden bulmak, hayata dönmek, aile içindeki sevgi bağını dile getirmek, azmi ve mücadeleyi örneklemek; kaybolan umutları ve yıkılan hayalleri onarmak, çocukluğun hasretini gidermek, özlem duyulan ve çoklarının hayatını süsleyen tatları okuyuculara sunmak hedeflenmiştir.

Özgürlük Bulutu hikayesinde tekerlekli sandalyeye mahkum olan bir çocuğun yaşadıkları anlatılmaktadır. Çocuk “Bir can bedenin her yerine eşit dağıtılamaz mıydı?” Sorusuyla içimizi burksa da eline geçen bir kitapla, ki kitabın adı “Özgürlük Bulutu”, bedenine karşı bir özgürlüğe girişiyor…”Karamsarlığı almadı sandalyesine bu sefer. Tekerlekli sandalyesiydi yoldaşı artık. Hızlandı. Coşuyor, coştukça hızlanıyordu. Tekerleklerin üzerinde yelle yarışıyordu sanki. Yeniden doğmuş, farklı bir dünyaya merhaba demiş gibiydi…”Yine kitabın başka bir yerinde: “Neyse bu düşünceleri bıraktı, suya bir daha baktı. Akan suydu, bakan onun gözleri; duyan onun kulağıydı… Ne müthiş bir histi bu! Çok sevindi. İçindeki çıkmazı aşmış olmanın gururunu yaşıyordu şimdi…” kesitiyle karşımıza çıkar… Kitabın devamında Meraklı Zikzak, Küçük Yaprak, Kartopu Savaşı, Tombiş: Sevgi Masalım ve Gizli Görev hikayeleri birbirinden farklı tatları bize sunuyor ve çocukların, hep çocuk kalanların, yüreğine dokunuyor…

Öykülerin her biri çocuk dünyasının rengini ve heyecanını kapsamaktadır. Hüseyin Özübek çocukların dünyasına girmeyi başarmıştır. Hedef kitle olarak ne kadar çocuklara hitap etse de her yaş seviyesindeki bireyin iç dünyasındaki çocuk tarafını da aydınlatma taraftarıdır. Yazar, okurun seviyesi ile sınırlı kalmamış; seviyesini ve sınırlarını aşmasına yardımcı olmuştur. Çocuğun hayal gücünü geliştirici nitelikte olaylara değinmiş ve hayal gücüne farklı dokunuşlarla bunu başarmıştır. Çocuklara birçok duyguyu tattırmakla kalmamış, çocuğun ruh halinden yola çıkarak onu öykülerine yansıtmakla kalmamış bilakis ona yol göstermiştir.

Künye
Sayfa Sayısı: 56
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13 x 19.5 cm

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.