Pandora’nın Kutusu 5 Mart’ta Kundura Sinema’da Açılıyor

Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın kazan dairesinden dönüştürülen ve özgün endüstriyel mimarisiyle sıradışı bir izleme deneyimi sunan Kundura Sinema‘da bu hafta sonu, 1951 yapımı romantik kara film klasiği “Pandora And The Flying Dutchman / Pandora ve Uçan Hollandalı” (1951) (tıklayınız) gösteriliyor. Ava Gardner ve James Mason’ın başrolünde olduğu bu eşsiz film, Martin Scorsese’in de renk paletine katkıda bulunduğu 4K çözünürlüğündeki restore kopyasıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak. Filmin sınırlı sayıda olan biletleri beykozkundura.com adresinde satışa sunuldu.

Pandora And The Flying Dutchman
Pandora And The Flying Dutchman

Efsanelerin gotik birleşmesi

Oscar Wilde uyarlaması “The Picture of Dorian Gray / Dorian Gray’in Portresi” ile tanıdığımız ABD’li Albert Lewin’in yazıp yönettiği “Pandora ve Uçan Hollandalı” (tıklayınız), içinde bir tek umudun kaldığı yasaklı kutuyu açan Pandora ve hayalet gemisiyle kıyamet habercisi sayılan Uçan Hollandalı efsanesinin gotik bir birleşmesi. 1930’ların başında İspanya’da Esperanza (Umut) adlı kurmaca bir balıkçı kasabasında geçen film, uhrevi güzelliğiyle erkekleri uçurumun kenarına sürükleyen, çekici olduğu kadar kalpsiz ve umarsız Amerikalı şarkıcı Pandora ile kasabaya kısa süreliğine demir atmış gizemli ve mesafeli Hollandalı denizci Hendrick van der Zee’nin kederli aşkını anlatıyor.

“Ava’yı perdede en güzel haliyle betimleyen film”

Mitolojiden olduğu kadar Appollinaire’den Ömer Hayyam’a uzanan edebiyat referanslarıyla dikkat çeken film, ünlü sanatçı Man Ray’in De Chirico tarzı gerçeküstücü bir dünya yarattığı tasarımları ve resimleriyle de romantik mistisizmin ve modern sanatın tuhaf ve büyüleyici bir örneği.

Başrolündeki Ava Gardner’ın “Öncesinde veya sonrasında yaptığım hiçbir film beni bu kadar etkilemedi” dediği ve adını yıldız statüsüne yükseltmiş “Pandora ve Uçan Hollandalı” (tıklayınız), eleştirmenler ve klasik film hayranları için ‘Ava’yı perdede en güzel haliyle betimleyen film’ olarak anılıyor. Bunda tabii ki, “Black Narcissus” (1947), “The Red Shoes / Kırmızı Pabuçlar” (1948) filmlerindeki titiz işçiliği ile de tanıdığımız Oscarlı Jack Cardiff’in görüntüleri ve İngiliz tasarımcı Beatrice Dawson imzalı kostümlerinin de payı büyük.

Pandora’nın Kutusu 5 Mart’ta Kundura Sinema’da Açılıyor
Kundura Sinema, Pandora And The Flying Dutchman

Scorsese’nin de katkılarıyla

Technicolor harikası olan filme hayranlığını “İzlemesi tuhaf ve harika bir rüya görmek gibi” sözleriyle vurgulayan usta yönetmen Martin Scorsese’in renk paletine katkıda bulunduğu ve tamamlanması 12 yıl sürmüş 4K yenilenmiş restore kopyası Türkiye’de ilk kez Kundura Sinema’da izleyiciyle buluşacak.

İlk gösterimini 5 Mart Cumartesi günü saat 17:00’de Kundura Sinema’da yapacak “Pandora ve Uçan Hollandalı”nın tekrar gösterimleri 26 Mart ile 9 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek. Sınırlı sayıda olan ve Tam 85 TL, indirimli 65 TL’den satışa sunulan gösterim biletlerini beykozkundura.com adresinden satın alabilir, iki ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirimden yararlanabilirsiniz.

Film öncesi Beykoz Kundura’yı yaşayın

Kapı açılışının saat 15.00’te olacağı gösterim öncesi Beykoz Kundura’nın yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de Kundura’nın Hafıza’sı – Bir Fabrikaya Sığan Dünya (tıklayınız) sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesneleri ve 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Beykoz Kundura’ya Yeniköy’den 20 dakikada bir kalkan motorlar ve şehir hatları vapur/feribotları ile denizden ulaşım sağlayabilir, etkinlik bitiminde de Taksim’e ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek servisleri ücretsiz kullanabilirsiniz. Deniz taksiyi tercih edecek izleyiciler Beykoz Kundura’nın özel iskelesine varabilir, karadan özel aracıyla gelecek izleyiciler de otopark hizmetinden ücretsiz yararlanabilirler.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar