Patrick Hahn, BİFO’nun Daimi Konuk Şefi ve Sanat Danışmanı Oldu

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı konuk şef olarak yönettiği konserlerle dinleyicilerin büyük beğenisini toplayan Patrick Hahn, önümüzdeki iki sezon boyunca daimi konuk şef olarak BİFO’nun şeflik kürsüsünde yer alacak. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 2020 yılının Ağustos ayında ilk kez şef olarak ağırladığı Patrick Hahn ile 2021-2022 sezonundan itibaren iki sezon boyunca sanat danışmanı ve daimi konuk şef olarak yoluna devam etme kararı aldı.

BİFO’nun Daimi Konuk Şefi ve Sanat Danışmanı Patrick Hahn

Patrick Hahn, senfonik ve koral repertuvarın yanı sıra opera eserlerine olan hâkimiyetiyle de dikkat çeken genç bir şef, aynı zamanda yetenekli besteci ve piyanist. 25 yaşındaki Hahn, geçtiğimiz yıl, 2021/22 sezonu itibariyle, Pina Bausch Dans Tiyatrosu ile ünlü Wuppertal şehrinde yer alan, Wuppertal Opera ve Senfoni Orkestrası’nın genel müzik direktörü olarak atandı ve Almanya’da bu pozisyona getirilen en genç şef oldu.

Bu sezon BİFO ile olan konserlerinin yanı sıra Bavyera Radyo Senfoni, Münih Filarmoni, Viyana Senfoni ve çağdaş müzik odaklı Klangforum Wien gibi köklü ve prestijli orkestraların konserlerini yönetti. Piyanist ve besteci yönlerini orkestra şefliği ile harmanlayan Patrick Hahn’ın bestelediği son eser Bavyera Radyo Korosu tarafından sipariş edildi. Koronun Aralık 2019’daki Noel konserini yöneten Hahn, bu özel gece için kısa bir eser de besteledi ve övgü dolu eleştiriler aldı.

BİFO’da 8’den fazla konserde konuk şef olarak görev alan ve büyük beğeni toplayan Patrick Hahn, 2021-2022 sezonundan itibaren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası sanat danışmanı ve daimi konuk şefi olarak sanatseverlere ulaşmaya devam edecek.

Konu ile ilgili görüşlerini bildiren Borusan Sanat Müdürü Aydın Dorsay, Hahn’ın yeni görevine istinaden şunları söyledi: “BİFO’yu sayısız konserinde konuk şef olarak yöneten ve bünyemizdeki en geç yeteneklerden biri olan Patrick Hahn’ın bu yeni görevinde başarılarını diliyorum. Hahn, dünya çapında büyük beğeni gören çok yetenekli bir müzisyen ve bu sebeple BİFO ile kurduğu bu büyük ortaklığı deneyimleyecek olmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. Hahn, getirildiği yeni göreviyle orkestranın hayatında heyecan verici bir dönem başlattığına inanıyoruz.”

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.