Pelin Uran Küratörlüğünde “Senin de yaran, Rosa” Sergisi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 17 Eylül-20 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan 17. İstanbul Bienali paralel etkinliklerinden biri de “Senin de yaran, Rosa” başlıklı sergi olacak. Küratörlüğünü Pelin Uran’ın üstlendiği sergi yerli ve yabancı sanatçıları bir araya getiriyor.

Pelin Uran Küratörlüğünde “Senin de yaran, Rosa” Sergisi
Senin de Yaran, Rosa (Fotoğraf: Pınar Gediközer)

Senin de yaran, Rosa yaralanabilir ve kırılgan hallerden doğan yeni olasılıkları hem keşfetmek hem de irdelemek için bu soruları ele alan sanatçıların işlerinden oluşan iki aşamalı bir sergi.

İlki Kurtuluş Rum İlköğretim Okulu’nda 15 Eylül-30 Ekim 2022 tarihleri arasında izleyiciye açık olacak olan sergi, ikincisi ise bir kitap: sergide yer alan sanatçıların yazı pratiklerinden yola çıkarak Minerva Projects işbirliği ile yayıma hazırlanan kitabın görsel tasarımını Ali Cindoruk gerçekleştiriyor. New York menşeeli Minerva Projects, Ofset Matbaa tarafından basılacak kitabın dağıtımını da yapacak.

Sergide yer alan yabancı sanatçıların tümü Türkiye’de ilk kez sergilenecekler.

Sanatçılar: Gregory Whitehead, Gordon Hall, Jang Minseung, Johanna Hedva (kitap),
Lata Mani and Nicolas Grandi, Adelita Husni-Bey, Amal Kenawy, Alev Ersan, Gamze Hakverdi, Özgür Demirci

Pelin Uran’a göre bu sergi yaralanabilirliği bütün boyutlarıyla cisimleştirme iddiasında değil: yaralanabilirliği ele alan feminist teorinin belli açılarını vurguluyor daha çok: ilk olarak yaralanabilirliği ruhsal veya toplumsal travmanın bir sonucu olarak gören, psikanalizle şekillenen anlayış; ikincisi yaralanabilirliği cisimleşen öznenin ontolojik koşulu olarak gören fenomenolojik anlayış ve son olarak, eleştirel teoride siyasetin ürettiği özel bir koşul olarak yaralanabilirlik mefhumu.

Bu sergi şunu soruyor: Görsel sanatların görünürü algılama ve ifade etme biçimlerini değiştirme potansiyeli hassaslık, açıklık ve dolayısıyla farklı duyarlıklar uyandırabilen yaralanabilir hal ve özneleri keşfe çıkabilir mi? Etkileri ne kadar derine işleyebilir?

Pelin Uran
Pelin Uran (Fotoğraf: Pınar Gediközer)

Pelin Uran Hakkında

Pelin Uran İstanbul’da yaşayan bağımsız bir küratördür.

Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümünde, lisansüstü eğitimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde 2001 yılında tamamladı.

2000 yılında Erol Akyavaş Retrospektif sergisinde küratör asistanı olarak çalıştıktan sonra New York’ta bulunan CCS Bard College, Küratöryel Çalışmalar Bölümü’nde ikinci lisansüstü eğitimine başladı.
2005’teki mezuniyetinin ardından İtalya’nın Torino şehrinde bulunan Fondazione Sandretto Re Rebaudengo’da çalıştı.

Son yıllarda çalışmalarına bağımsız olarak devam eden Uran’ın küratörlüğünü yaptığı sergiler arasında, ‘Böyle olacağını bilmediğimiz de bir o kadar kesin’ Galeri Nev İstanbul, 2018; ‘endgame’ Seul, Kore, 2009; ‘a forest and a tree’ Kunsthalle Exnergasse, Viyana, Avusturya; ‘An Artist Who Cannot Speak English is No Artist’ Artists Space, New York, 2006 yer almaktadır.

2010 yılında ‘This Story is not ready for its Footnotes, Roma; 2009 yılında ‘Transit’, Napoli ve İstanbul; 2008 yılında ‘Dai Tempo al Tempo’, Torino; 2007 yılında İstanbul Bienali ‘nigtcomers’ sergilerinin ise eş-küratörlüğünü gerçekleştirdi.

Pelin Uran küratöryel çalışmalarının yanı sıra uluslararası dergilerde sanat yazıları ve sanatçıların sergi katalog metinlerini kaleme almakta ve 2010 yılından bu yana özel çağdaş sanat dersleri vermektedir.

1 Paul Celan, Selected Poems and Prose of Paul Celan, (New York: W.W. Norton, 2001), 27


Kurtuluş Rum İlkokulu

Hacıahmet, Ateşböceği Sk. No:1, 34440 Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.